Tragická záchranná výprava Roalda Amundsena

Tragická záchranná výprava Roalda Amundsena

Norský polárník Roald Amundsen se za svého života proslavil cestou na jižní pól, kam se dokázal propracovat jako první člověk v historii. Kromě toho byl průkopníkem polárního výzkumu vzducholoďmi a letadly. A byl také mužem, který se vydal na záchrannou výpravu, když se do potíží dostal jeho kolega a rival Umberto Nobile.

První na jižním pólu

Roald Engelbregt Gravning Amundsen se narodil 16. července 1872 v norském Borge. Za svého života se účastnil velkého množství polárních výprav. V roce 1911 dorazil k pobřeží Antarktidy a 14. prosince se mu jako prvnímu člověku podařilo stanout na jižním pólu. Ve zhruba stejnou dobu pořádal výpravu na jižní pól i britský kapitán a polárník Robert Falcon Scott, který však dorazil zhruba o čtyři týdny později než Amundsen. Scottova výprava skončila tragicky, když její členové zemřeli na cestě zpátky hladem, zimou a vyčerpáním ve velice špatném počasí. Amundsena zajímal rozvoj letectví, což ho podnítilo k pokusům využít v polárních oblastech vzducholodě a letadla. Společně s Umbertem Nobilem přeletěl vzducholodí Norge severní pól.

Roald Engelbregt Gravning Amundsen


Výprava Umberta Nobileho

Nobile pořádal v roce 1928 výzkumnou výpravu do severních polárních oblastí. Při cestě zpátky k severnímu pólu však jeho vzducholoď Italia ztroskotala poblíž Špicberek. Výpravy se účastnil i Čech František Běhounek. Vzducholoď ztroskotala kvůli zatížení námrazou, načež se ocitla na ledové kře asi 100 kilometrů severně od Špicberek. Devět členů posádky ze šestnácti přežilo ve velitelské gondole katastrofu a měli velké štěstí, protože se jim podařilo zachránit i vysílačku, kterou se po několika dnech podařilo přivolat pomoc. Posléze byla zorganizována rozsáhlá mezinárodní záchranná akce. Stan ztroskotaných mužů byl poprvé nalezen 20. června a o tři dny později švédský letec Lundborg přistál a odvezl do bezpečí Umberta Nobileho. Při druhém letu však Lundborg havaroval a musel být sám zachraňován. Zbytek posádky musel být zachráněn 12. července sovětským ledoborcem Krasin.

Tragická Amundsenova výprava

Amundsen byl mezi prvními, kdo začali se záchranou ztracené posádky ze vzducholodi Italia Umberta Nobileho. 18. června 1928 se na cestu vydal hydroplán s Amundsenem a dalšími pěti lidmi na palubě. Stroj vyrazil z Norska a za cíl měl další pátrací akci. Hydroplán měl přistát na Špicberkách, ale nikdy na místo nedorazil. O něco později moře vyplavilo Amundsenův stan a plovák letounu, v němž se vydal na cestu, na pobřeží u norského Tromsø. Dodnes není přesně jasné, co se stalo. Předpokládá se však, že se letoun Roalda Amundsena v mlze zřítil jižně od Medvědího ostrova do Barentsova moře a že slavný polárník zemřel během nehody nebo bezprostředně po ní. Jeho ostatky se nikdy nenašly.

Amundsen byl 19. června prohlášen za pohřešovaného. Přesné datum úmrtí není známo vzhledem k tomu, že nikdy nebyly objeveny ostatky. Oficiálě bylo datum úmrtí stanoveno na 18. června 1928.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".


Projížďka na SEGWAY (1 + 1 ZDARMA) - speciální vánoční nabídka

Poznejte krásu pražských parků na dvojkolce.