Chcete podpořit ptáky? Odhazujte nedopalky!

Chcete podpořit ptáky? Odhazujte nedopalky!

Takhle by se s nadsázkou daly shrnout výsledky studie, která před třemi lety proběhla v Mexiku. Místním vědcům bylo divné, proč se místní vrabci rvou o nedopalky cigaret, které našli na chodníku. Výsledek všechny značně překvapil.

Mexiko je zemí tequily, drog... a cigaret. Každý den jich tu obyvatelé vykouří neuvěřitelné množství. A nedopalky neboli špačky odhazují kam jinam, než na zem. Na ekologii se v zemi zmítané válkami drogových kartelů ještě příliš nehraje.


Cigaretové nedopalky ale nezůstanou ladem ležet dlouho. Sotva uhasne horký uhlík na jejich konci, vrhnou se na ně drobní opeřenci v čele s vrabci, kteří špačky rozklobávají na jednotlivá vlákna a odnášejí je pryč.

Hnízda plná cigaret

Nehrají si na žádnou zelenou policii, naopak. Zbytky cigaret si okamžitě odnášejí do svých hnízd, kde je dovedně vpletou mezi mechy a větvičky. Zápach nikotinu a dehtu jim nijak nevadí. Na tomto místě si dovolím vyvrátit zažitý mýtus o tom, že ptáci nemají dobrý čich. Mají a leckdy i lepší než lidé. I když vrabci mezi ptačí rekordmany zrovna nepatří. V průměru mají zhruba o polovinu genů pro čichové receptory méně než člověk. Přesto by nelibý zápach bezpochyby zaregistrovali. Proč v něm tedy dobrovolně žijí?

S nedopalky proti roztočům?

Tato otázka nedala spát ani vědcům z univerzity v Mexico City. Profesor Montserrat Suárez Rodriguez proto provedl se svými kolegy zajímavý výzkum. Zaměřili se přitom na přítomnost roztočů, kteří s oblibou žijí v peří všech ptáků a při přemnožení mohou zvláště čerstvě vyklubaná mláďata velmi ohrozit.

Téměř šedesát ptačích hnízd proto opatrně vybavili topným tělískem s lepivým povrchem, které k sobě lákalo roztoče, aniž by byl narušen klid obyvatel hnízda. Výsledky byly působivé. V hnízdech, které obsahovaly cigaretové nedopalky, se vskytovalo o 60% méně roztočů než v těch, která byla postavena jen z přírodních materiálů.

Historie se opakuje

Vrabci použili aroma cigaret k tomu, aby roztoče ze svého hnízda úspěšně vypudili. Neobjevili ale žednou novinku. Využití aromatických rostlin při stavbě hnízd je známé z celého světa. Starostliví ptačí rodiče kvůli tomu oštípávají třeba levanduli, mátu, rajčata, afrikány nebo muškáty. Mexičtí vrabci se jen zaměřili na snadněji dostupné zdroje. Kdyby se obtěžoval s obletováním záhonů, když mu je vhodný materiál naservírován až pod nos?

Vrabci se úspěšně adaptovali na život ve městě a podle pokračující studie nejsou jediní. Nedopalky byly nalezeny i v hnízdech pěnkav nebo hýlů, ale kdo se od koho učil zůstává otázkou. U našich opeřenců ale zatím nic podobného pozorováno nebylo. Takže doporučení z úvodu článku berte trochu s rezervou.

Diskutabilní jsou také dopady dlouhodobého kontaktu vajíček a ptáčat s nikotinem. Žádná studie, zkoumající jejich zdravotní stav nebo reprodukční schopnosti, zatím neproběhla. Takže můžeme jen doufat, že nejde o další hřebíček do rakve už tak ubývající populace vrabců.