Neobvyklá ryba šírotlamka pelikánovitá

Neobvyklá ryba šírotlamka pelikánovitá

Ryby sice ve většině případů nepatří k nejoblíbenějším živočichům, nicméně některé skutečně stojí za naší pozornost. Jednou z méně obvyklých ryb je i šírotlamka pelikánovitá, která zaujme již podle svého názvu.

Obrovské čelisti

Latinský název šírotlamky pelikánovité je Eurypharynx pelecanoides. Délka této ryby je mezi 0,6-1 metrem. Hmotnost ryby se pohybuje kolem jednoho kilogramu. Šírotlamka obývá tropické a subtropické vody na celém světě. Šírotlamka pelikánovitá patří k nejméně obvyklým hlubokomořským rybám celé skupiny Elopomorpha. Má poměrně tenké, do špice se zužující tělo, nicméně také ohromné čelisti, které jsou vybaveny jemnými zuby.


Obrovitý, velmi roztažitelný chřtán rybě umožňuje polykat a trávit ryby téměř natolik velké, jako je šírotlamka sama. Vzhledem k bizarnímu tvaru a jemné konstrukci se jedná téměř jistě o plavce nevalné kvality a ostatní ryby nikterak pronásledovat nemůže. Namísto toho pravděpodobně silně spoléhá na svůj luminiscenční (světélkující) orgán na špičce ocasu, za jehož pomoci se snaží k sobě nalákat případnou kořist.

Roztažitelný žaludek a zakrnělé oči

Šírotlamka pelikánovitá však není jediný název, pod jakým je tato ryba známá. Setkat se můžete i s pojmenováními „pelikání úhoř“ nebo „hltač“. Ryba má ve většině případů černou barvu, i když občas byly spatřeny i jedinci s tenkými bílými pruhy. Pro šírotlamku je charakteristický vak, který se podobá tomu, jenž má pelikán (odtud název), do kterého lapá kořist. Kromě toho má šírotlamka i roztažitelný žaludek, což jí též umožňuje konzumaci velké kořisti.

Konzumace velké kořisti je ostatně v hlubinách nutností, jelikož živočichové ve složitých životních podmínkách musí využívat naplno všechny dostupné zdroje. Často to jsou mršiny klesající z oblastí při hladině. Šírotlamka má zakrnělé oči, jelikož žije na místech, kam nedopadá denní světlo. Měkké tkáně umožňují čelit velikému tlaku vody. S rybou se dá setkat v hloubce kolem jednoho kilometr, nicméně byla ulovena i v hloubce více než sedmi kilometrů pod vodní hladinou.

Tato hlubokomořská ryba byla spatřena lidmi pouze vzácně a jen několikrát se ji podařilo zachytit do sítí. Není známo ani příliš mnoho o reprodukci šírotlamek. Vzhledem ke zmíněným faktům je jasné, že se na tohoto živočicha naživo zřejmě jen tak nepodíváte.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".