Proč mají samičky hyeny skvrnité penis?

Proč mají samičky hyeny skvrnité penis?

Náhodný pozorovatel smečky hyen skvrnitých může dojít brzy k závěru, že jejími členy jsou pouze samci. Všechny hyeny mají totiž velké a dlouhé pohlavní orgány. Bude proto překvapen, když zjistí, že více než polovina údajných samců jsou samice. Ale proč to vypadá, že mají mezi nohama penis? Odpověď není vůbec jednoduchá.

Hyena skvrnitá (Crocuta crocuta Erxleben) je největší hyenou severní Afriky. Jde o velmi agresivní zvířata, která si dovolí odehnat od kořisti o dospělého lva. Jejich silný chrup dokáže rozdrtit i kosti nosorožce a dokáží strávit úplně vše. Jejich trus je často bílý, protože v něm převažuje kostní moučka.  Typickým znakem hyeny skvrnité jsou šedohnědé až rezavé skvrny na jinak béžové srsti. Hříva je krátká a tmavá.

Pohlavní orgán, který dokáže zabít


Ale teď zpět k domnělým dámským penisům. Ve skutečnosti jde o enormě zvětšení klitorisy, které jsou plně schopné erekce. Stydké pysky jsou srostlé a tvoří jakousi trubici, dlouhou až 9 centimetrů. A je to ještě lepší. Samici této hyeny nemůže žádný samec znásilnit. Pokud totiž samice nesloží svůj „penis“ jako harmoniku a vstupní otvor dostatečně neroztáhne, samčí pohlavní orgán se tam zkrátka nevejde.

Tahle zvláštní výbava má ale i své nevýhody. Při porodu není špička klitorisu dostatečně pružná a mládě tudy zkrátka neprojde. Bez velkého natržení se to tedy neobejde. Pohlavní orgány jsou velmi silně prokrvené a ani zde to není jinak. Odhaduje se, že 10-12% samic zemře po porodu na vykrvácení. Ale u mláďat je prognóza ještě horší, živých se narodí méně než polovina. Jak je to možné? Porodní cesty jsou totiž díky prodlouženému klitorisu téměř dvakrát delší než je běžné – zhruba 60 centimetrů. Nic moc?  Ale pupeční šňůra mláděte měří okolo 17 centimetrů. Jakmile se placenta uvolní, musí se tedy ihned narodit, jinak se udusí.

Redukce velkého počtu mláďat ale probíhá ještě dalším způsobem. Hyenám skvrnitým se rodí obvykle dvojčata a to starší (i když jen o chvíli) často po pár minutách napadne svého mladšího sourozence. Tento souboj často končí smrtí. Bizarní, že? Ale ve společenství hyen mají místo jen ti nejsilnější.

Tajemství hyeního penisu

V okamžiku, kdy vědci přestali hyeny skvrnité mylně považovat za hermafrodity, začali se ptát. K čemu hyenám jejich nezvyklé vybavení je? Odpověď zatím není docela jasná. Jen „pouhá“ ochrana před nechtěným pohlavním stykem docela neobstojí. U příbuzných druhů hyen je totiž podobná situace vzácná.

Úplně nevyhovuje ani teorie nadměrného vystavení plodu androgenům (mužské pohlavní hormony) během březosti. Androgeny se vyplavují ve velké míře v situacích, kdy je potřeba být agresivní a tvrdě hájit svůj názor – u hyen každodenní záležitost. Zatímco u lidských holčiček by nadbytek androgenů vedl ke zvětšení klitorisu a částečnému uzavření vagíny, samičky hyen se se svou výbavou narodí i v dokonalé antistresovém prostředí zoo.

Poslední teorie říká, že velký „penis“ umožňuje samicím být dominantní. Ve společnosti, kdy se veškeré seznamování a posuzování síly odehrává skrz očichávání pohlavních orgánů, může být zvětšený klitoris skutečnou výhodou. Dominantní samice se páří dříve a mnohem častěji, než jejich umírněnější konkurentky a je tedy větší šance, že se jejich mláďata dožijí dospělosti. Jisté ale zatím není nic a na konečné rozřešení záhady si nejspíš budeme muset ještě nějaký čas počkat. Hyeny skvrnité totiž nepatří ke druhům výrazně ohroženým člověkem, počet vědeckých expedic v terénu je proto minimální. A to je určitě škoda. Jde o velmi zajímavá zvířata.

Klitoris, který se tváří jako penis, si můžete dobře prohlédnout na tomto anglicky namluveném videu.