Výborně šplhající margay

Výborně šplhající margay

Kočkovité šelmy dovedou skvěle šplhat. Mezi jednu z nejlépe šplhajících koček patří margay, což je zvíře, které asi úplně každý nezná. Přitom se jedná o nádherně zbarvené zvíře se zajímavými vlastnostmi.

Může běhat po kmeni hlavou dolů

Margay není jediné označení této kočkovité šelmy. Můžete se setkat i s pojmenováním kočka dlouhoocasá či ocelot dlouhoocasý. Latinský název margaye zní Leopardus wiedi. Zvíře má mimořádné šplhací schopnosti. To je způsobeno jeho skoro reverzibilními, nazpět obratitelnými zadními nohami, takže margay může běhat po kmeni hlavou dolů nebo může viset na větvi za jednu tlapu. Díky tomu má mnohem bohatší jídelníček a větší dosah při lovu. Při sestupu ze stromu si margay pomáhá dlouhým ocasem.


Jeho kořistí jsou hlavně zvířata žijící na stromech, krysy, myši, veverky, mladí lenochodi, vačice, malí ptáci i bezobratlí jako larvy hmyzu a pavouci. Občas se stane, že margay konzumuje i plody. Tento druh kočky je noční, takže ve dne odpočívá na bezpečném místě ve stromové vidlici. Březost trvá od 76 do 85 dní, následně se rodí jedno živé mládě, vzácně dvě mláďata. Margay dorůstá délky 46-79 centimetrů a má poměrně dlouhý ocas – 33-51 centimetrů. Hmotnost zvířete se pohybuje okolo 2,5-4 kilogramů.

Ohrožuje je lov a ztráta prostředí

Oceloti patřili k velice často loveným zvířatům kvůli jejich kožešině. Po poklesu dosažitelnosti kožešin ocelota se margayové stali jedním z nejvyhledávanějších druhů malých koček pro obchod s kožešinami. Lov v několika málo oblastech ještě dosud ilegálně pokračuje, nicméně margaye hlavně ohrožuje mýcení lesů. V současné době se tedy jedná o zranitelný druh. Margay žije na jihu Severní Ameriky, ve Střední a Jižní Americe. Na rozdíl od ocelota je margay o něco menší. Srst je krátká, hladká a žlutohnědá, bílá naspodu těla, hrudi a krku. Tmavá kresba je podobná jako u ocelota a táhne se podél hřbetu a na boky. Ocas je pruhovaný. Zadní strana uší je tmavá, se světlou skvrnou. Nohy i ocas má dlouhé. Základním biotopem jsou deštné pralesy a opadavé listnaté lesy a pralesy podél řek.

Přitažlivý vzhled margaye způsobil, že se ho lidé pokoušeli zdomácnit, jenže to nemělo příliš velký úspěch, protože šelma nemá ráda omezování ani domácí prostředí. Pokud se na margaye chcete podívat zblízka, tak se nachází i v některých českých zoologických zahradách. Dvojice margayů žije v děčínské ZOO a v březnu 2016 do jihlavské zoologické zahrady přibyla samice jménem Hervée, která se stala partnerkou již chovaného samce Yora.