Sci-fi film Marťan navazuje na úspěšnou knihu

Sci-fi film Marťan navazuje na úspěšnou knihu

Filmů, natočených podle knižní předlohy, je velká spousta, ale ne vždy se filmové zpracování podaří tak, jak si představují fanoušci. Některé filmy jsou naopak výborně zpracované a knižní předloze se vyrovnají. Nyní v kinech běží film Marťan natočený podle stejnojmenného románu Andy Weira.

Režisérem Ridley Scott

Andy Weir Marťana vydal v roce 2011 na vlastní náklady, ale práva později zakoupilo nakladatelství Crown Publishing, jež knihu opětovně vydalo v roce 2014. Marťan je sci-fi román, v němž sledujeme osudy amerického astronauta Marka Watneyho. Watney zůstane opuštěn na planetě Mars a pro přežití bude muset improvizovat. Kniha se stala velice populární, takže na sebe nenechal dlouho čekat zájem Hollywoodu. Filmového zpracování románu Andyho Weira se ujal slavný režisér Ridley Scott. Scénář k filmu napsal Drew Goddard a premiéra filmu v českých a slovenských kinech proběhla 1. října 2015.

V hlavní roli Matt Damon

Hlavní roli Marka Watneyho si zahrál Matt Damon. V dalších rolích se můžete těšit na Jessicu Chastainovou, Jeffa Danielse, Chiwetela Ejiofora, Seana Bena či Kristen Wiigovou. Do děje vstupujeme ve chvíli, kdy hlavní hrdina takřka zemře při prašné bouři na Marsu. Ostatní členové posádky předpokládají, že skutečně zemřel, a proto opustili planetu. Watney přírodní katastrofu přežije, nicméně k dispozici má jenom omezené množství zásob. Potřebuje tedy vymyslet, čím se živit, jak přežít a hlavně jakým způsobem dát vědět na Zemi, že je stále živý a potřebuje zachránit.

Rychlé natáčení

Celý film se natáčel pouhých sedmdesát dnů. Autoři se pokoušeli o autentičnost prostředí, a proto místa ve filmu vypadají přesně jako jejich skutečné předlohy na Marsu. Tvůrci chtěli přesnost i v dalších ohledech, takže kontaktovali vesmírnou agenturu NASA, která jim poskytla speciálně sestavený tým, jenž byl nápomocen. Film se natáčel ve Wadi Rum v Jordánsku, kde se nachází dočervena zbarvená poušť. Knižní adaptace se podařila a Marťan je vysoce hodnocený. Hlavní hrdina pobaví sebeironií a diváka uchvátí krajina planety Mars. Vynikající je hra se světlem a detaily. Občas film sice sklouzne do melodramatu, ale ve výsledku to vůbec nevadí a na film se rozhodně vyplatí do kina zajít. Tedy v případě, že nemáte nic proti sci-fi filmům.Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".