5 nejúžasnějších tunelů na světě

5 nejúžasnějších tunelů na světě

Myslíte si, že tunely jsou jen nudná architektonická díla proražená ve zdech nebo skalách? Pak jste ještě nenavštívili ty správné. Realisticky vypadající svítání, propast zívající jen na krok od vás nebo tunel vedoucí obrovským kmenem stromu vám zkrátka musí učarovat.

Laerdal – tunel úsvitu

Pokud byste se rádi stali vlastníkem diplomu hlásajícího „Projel jsem nejdelší tunel na světě,“ máte možnost. Stačí se vypravit do Norska. Uměle ražený tunel měří úctyhodných 24,51 km, což mu bezkonkurenčně vyneslo první místo V Guinessově knize rekordů. Tak dlouhá cesta podzemím by ale byla pro řidiče unavující, proto architekti nasvítili celý tunel modře a vytvořili zdání volné oblohy. Tunel navíc protínají tři obrovské jeskyně (kde se v případě nouze dokáže otočit i několik kamionových souprav najednou), na jejichž spodní straně se odrážejí žluto-oranžová světla. Výsledný efekt tolik připomíná svítání, že po něm celý tunel dostal přezdívku.

Duhový tunel v Birminghammu

Tunel na 18. Streeet v Birminghamu nebyl ničím zajímavý, dokud si ho jako místo pro svou instalaci nevybral americký umělec Bill Fitzgibbon. Za pomoci 250 barevných led žárovek vytvořil v obou zónách tunelu (pěší i automobilové) nádhernou duhu.

Guoliang – tunel, který neodpouští chyby

Na počátku díla, které se do historie zapsalo jako nejextrémnější tunel na světě, stála snaha obyvatel v čínské vesnici Tayhanshanskih o vytvoření bezpečné horské cesty. Přání lidí z jedné zapadlé horské vesničky ale na vyšších místech nikdo nepopřál sluchu. Vesničané se tedy pustili do práce sami a za pomoci jednoduchých nástrojů dokázala prorazit tunel v nepoddajné skále. Tunel Guoliang měří asi 1200 a v nejšírším místě pak 3,6 metrů. Od pádu do hluboké propasti v některých místech dělí automobily i chodce pouze úzká vyvýšená římsa. Guoliang má díky tomu pověst tunelu, který neodpouští chyby.

Sekvojové tunely

Snaha o co nejmenší zásahy do přirozeného chodu přírody postavila pracovníky Sequoia National Park (USA) před neobvyklé rozhodnutí; co udělat se stromy, které spadnou na důležité komunikace? Odpověď zní, vytunelovat je a to doslova. Některými tunely mohou projíždět i osobní auta a všechny bez výjimky slouží jako vděčné místo pro zajímavé fotografie z výletu.

Metro jako galerie v Shanghaji

Cesta Shanghajským metrem je všechno jen ne nudná. Na stěny tunelů metra jsou promítány úchvatné světelné efekty, často s vědeckým nebo historickým podtextem. Na pozadí hraje pro doplnění atmosféry relaxační hudba, která umožňuje obyvatelům rychle rostoucího města ničím nerušený odpočinek.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".