5 nezbytných doplňků gejši, které byste nechtěli nosit

5 nezbytných doplňků gejši, které byste nechtěli nosit

V Japonsku jsou gejši velmi oblíbené, představují vrchol elegance a závan starých tradic. Zvláště turistky se nechávají za pár jenů navléknout do nádherných vyšívaných kimon a nadšeně pózují před objektivy fotoaparátů (i muži se najdou, byť o fenoménu mužských gejš ví málokdo). Skutečné oblečení gejši však bylo více než kimono a pohyb v něm rozhodně nebyla žádná legrace. Zajímá vás, do čeho se musela gejša nasoukat, než vyrazila do večerních ulic?

Kimono

Kimono je nezbytnou součástí výbavy každé gejši, ale může se stát zároveň i tou nejnepohodlnější. Když se podíváte na kimono vystavené na stojanu, zaujme váš především množství látky, která ho tvoří. Běžné kimono univerzální velikosti (jiné se ani nešijí) je vyrobeno z dílu zvaného tan, což je 12 metrů dlouhý a 37 centimetrů široký pruh látky. Pro velmi tuhé zimy jsou kimona vyráběna i ze tří tan a jejich hmotnost se blíží i 20 kg. Nosit takové množství látky s patřičnou noblesou není nic jednoduchého. Když si navíc uvědomíte, že celou váhu drží jen 12 stužek připevněných v oblasti pasu...

Spodní prádlo

Myslíte si, že pod tradičním úborem gejší najdete sexy krajkové prádélko? Pak vás zklamu, moderní spodní prádlo neesteticky narušuje splývavé obrysy kimona, používá se proto jen výjimečně. Prsa si gejši omotávají pruhem bělené bavlněné látky (saraši) a přes ni nosí jakousi zavinovací halenku (hadadžuban). Následuje spodní kimono nagadžuban a teprve na ně se obléká svrchní oděv. Nosí-li kalhotky, pak jsou to neforemné babičkovské bombarďáky (kvůli jejich pohodlnosti).

Dřeváky okobo

Tradiční dřeváky jsou dodnes v Japonsku běžně k vidění. Jakmile se oteplí, rozezní se ulice známým klapáním. Gejši ale samozřejmě museli mít něco extra. Aby maiko (učednice) dosáhly požadované elegance pohybů, obouvají si deset centimetrů vysoké dřeváky okobo vyrobené z odolného dřeva paulovnie. Spadnout si nemohou dovolit, protože vyčištění drahého kimona by je mohlo stát klidně půlku ročního platu. To je zatraceně dobrá motivace, nemyslíte?

Složité účesy

Není tomu tak dávno, kdy gejši i maiko navštěvovaly kadeřníka pouze jednou týdně a nechaly si vlasy složitě upravovat za použití dřevěných špachtlí a horkého vosku. Takový účes by bylo neradno ve spánku pocuchat, proto místo polštářů používaly nepohodlné dřevěné podhlavníky. Moderní gejši si svého pohodlí cení více, nechávají si proto vyrábět luxusní paruky.

Líčení

V předminulém století obsahoval nezbytný „bílý makeup“ gejši složky jako olovo nebo slavičí trus. Dnes jsou přísady mnohem méně exotické, i tak ale běžné líčení trvá i hodinu. Gejši i maiko ho musí zvládat samy a to často doslova v polních podmínkách. Umělkyně nanášející si make-up třeba ve vlaku totiž v Japonsku nikoho nepřekvapí. 

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".