Adidas plánuje tisknout boty na 3D tiskárně

Adidas plánuje tisknout boty na 3D tiskárně

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas se chystá na skutečně velkou novinku. V plánu totiž má tisk bot na 3D tiskárně přímo ve svých obchodech. Takovou neotřelou vizi si zájemci budou moci vyzkoušet, kdy společnost Adidas nabídne výrobu běžecké obuvi.

Zajímavá vize tisku bot

Svoji vizi společnost představila v rámci Futurecraft 3D projektu. Předpoklad Adidasu je takový, že si zájemce přijde do prodejny pro běžeckou obuv a nechá si ji vytisknout přesně na míru. Zákazník si mezitím zaběhá na běžeckém pásu. Tisknout se bude konkrétně podešev z termoplastického polyuretanu, k čemuž se následně přidají i další vrstvy. Termoplastický polyuretan je společností Adidas již využíván u bot Energy Boost. Tento materiál je úplně nový na trhu a je velice odolný, pružná, pevný a odolává oděru. Toho Adidas využil k nejvhodnějšímu způsobu tisku – laserovému slinování. Laserové slinování znamená, že se materiál ve formě prášku po tenkých vrstvách postupně přidává. Teplo nutné ke slinování prášku a spojení jednotlivých vrstev se dosahuje za pomoci laserového paprsku.

Spolupráce s belgickou firmou Materialise

Společnost Adidas se kvůli práci na projektu bot z 3D tiskárny již spojila s belgickou společností Materialise, jež se mnoho let zabývá výrobními postupy a 3D tiskem. Adidas zároveň předpokládá, že by projekt mohl uvolnit pro partnery jako volně přístupnou open source licenci, což by v konečném důsledku umožnilo vytvoření podobných projektů zájemcům z celého světa. Tím by se umožnil další rozvoj a vývoj technologie 3D tisků. Samotný projekt Futurecraft má dokázat, že společnost Adidas se snaží o inovace a je otevřena spolupráci s dalšími společnostmi. Ovšem nutno konstatovat, že Adidas není první, kdo s tiskem bot přišel, protože boty se dají vytisknout již u společnosti Feetz. Ostatně i konkurenční firma Nike o tisku bot již hovořila.


 

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".