Albánie – zapomenutý ráj ve stínu Řecka

Albánie – zapomenutý ráj ve stínu Řecka

Ještě nedávno byla Albánie na naprostém okraji zájmu turistů a dokonce chyběla v katalozích cestovních kanceláří. Ročně ji navštívilo sotva pár desítek zájemců z České republiky. V posledních letech se však situace výrazně obrací v její prospěch a Albánii začíná přicházet čím dál víc z nás. Zkuste i vy dát šanci této unikátní země, která nabízí dobrodružství i relax v nádherných kulisách divoké přírody.

Země přírodních krás

Albánie je zemí vysokých hor, hlubokých údolí, nespoutaných řek a mořského příboje, který omývá část jejích hranic. Tyto kombinace sem lákají převážně sportovně založené turisty, jež zde najdou příležitost k dobrodružství a fyzickému vyžití. Mají tu skutečně velkorysé možnosti – jezdit na kole, šplhat po horách, plavat a potápět se v moři, případně zkoušet adrenalinové zážitky. To nicméně neznamená, že by Albánii měli rovnou zavrhnout ti, kdo preferují památky nebo klidnější odpočinek v historických městečkách. To vše totiž Albánie nabízí také, a rozhodně nestojí při zemi. Navštívit zde můžete navštívit třeba bohatá archeologická naleziště včetně nejznámějšího místního přístavu a starořímského amfiteátru, byzantské kostelíky i ruiny středověkých pevností.

Co si nenechat ujít

Den plný procházek po starobylých vesničkách s romantickými úzkými uličkami a květinovou výzdobou kam se podíváš, na které si zakládá většina z bezmála čtyř milionů obyvatel této unikátní balkánské země, můžete zakončit odpočinkem na pláži. Většina albánských pláží bývá takřka liduprázdná, místní totiž mořským radovánkám neholdují tolik jako turisté, kterých tu je zatím spíše pomálu. Zajímavou variantou a příjemný výlet může být i tip na vycházku do hor, případně k některému ze zdejších jezer, které kromě fascinujících panoramat nabízejí třeba endemické druhy živočichů. A rozhodně si nenechte ujít hlavní město Tiranu, stejně jako další významná města s pradávnou historií sahající obvykle až do starověku.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".