Bájná silnice Route 66

Bájná silnice Route 66

Jestliže existuje nějaká silnice, která se proslavila po celém světě, pak je to Route 66, která svého času byla hlavní tepnou Spojených států amerických.


Z Illinois až do Kalifornie

Route 66 je známá i pod dalšími označeními. Setkat se tedy můžete s označením U. S. Route 66, The Main Street of America, The Will Rogers Highway či The Mother Road. Jedná se o původní mezistátní dálnici v Americkém dálničním systému. Do něho se Route 66 zařadila 11. listopadu 1926 a vedla ze státu Illinois, přes Missouri, Kansas, Oklahomu, Texas, Nové Mexiko, Arizonu a Kalifornii.

Startovním městem bylo Chicago a silnice končila v Los Angeles. Celková délka bylo 2 448 mil, což je v přepočtu kolem 3 940 kilometrů. Route 66 byla postupně nahrazena sestavou mezistátních dálnic a oficiálně byla vyřazena z Amerického dálničního systému v červenci 1985.

Poměrně velká část silnice Route 66 byla rozšířena a použita při výstavbě nových dálnic. Ovšem díky snaze nadšenců v devadesátých letech existuje zbylá část silnice jako turistická atrakce, která se nazývá Historic Route 66. Jeden z nejdelších souvislých dochovaných úseků vede mezi městy Seligman a Golden Shore, které se nacházejí v Arizoně. Na stejné trase leží i město Kingman, jež se pyšní titulem „srdce Route 66“. Ve městě můžete navštívit muzeum Route 66 a dají se samozřejmě zakoupit i různé tematické suvenýry. To samé se dá pořídit i v dalších zastávkách na trase.

Silnice zmiňována i v populární kultuře

V roce 2007 založil Zdeněk Jurásek Českou asociaci Route 66 ihned poté, co projel celou trasu na bicyklu. Zdeněk Jurásek zároveň provozuje specializovanou internetovou stanici Route 66. Route 66 se svého času stala hlavní dálnicí celé Severní Ameriky. Do dnešní doby je legendou a stala se zřejmě nejslavnější silnicí světa.

Silnice se proslavila i v rámci různých písní, kdy byla zmíněna například The Rolling Stones či Chuckem Berrym. Nechybí ani zpracování ve filmech jako Jízda či Auta. V roce 1952 se pod názvem The Will Rogers Highway silnice objevila i ve slavném románu Hrozny hněvu od Johna Steinbecka.

V dobách největší slávy byla několikrát vylepšována, protože cílem byl bezpečnější a plynulejší provoz. Západní koncový bod se z Los Angeles postupně protáhl až do letoviska v Santa Monice. Route 66 též sloužila jako hlavní cesta pro všechny, kdo cestovali z východu na západ. Velké využití měla silnice hlavně ve třicátých letech, protože lidé se stěhovali kvůli výskytu prachových bouří. Ostatně celá silnice přinesla ekonomický růst všem obyvatelům, kteří podél ní podnikali.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".