Che Guevara v oblibě dodnes

Che Guevara v oblibě dodnes

Ernesto Rafael Guevara de la Serna je více znám pod přezdívkou Che Guevara. Tento komunistický revolucionář vešel do dějin a řada lidí ho považuje za vzor ještě v dnešní době. Čím to je, že i když se jedná o komunistu, má stále relativně pozitivní obraz ve společnosti a jeho odkaz nezemřel spolu s ním?

Původním povoláním lékař

Che Guevara se narodil 14. června 1928 v argentinském městě Rosario. Kvůli astmatu nechodil do běžné školy, ale vyučovala ho jeho matka. Po absolvování střední školy se vydal na Univerzitu v Buenos Aires, kde vystudoval lékařství. Po dokončení univerzity plánoval pracovat s nemocnými leprou ve Venezuele, ale nakonec změnil názor a vydal se do Guatemaly, kde se začlenil do levicového hnutí a podporoval demokraticky zvoleného prezidenta Jacoba Árbenze.

Ovšem brzy byl prezident svržen ozbrozeným pučem a nahrazen vojenskou juntou. Che Guevara se raději musel uchýlit pod ochranu argentinské ambasády a následně uprchnul do Mexika. Později se přidal k jednotkám Fidela Castra jako lékař, nicméně poměrně rychle se vypracoval. Již jako člen hnutí 26. července se vylodil spolu s Castrovými jednotkami na Kubě, kde se podařilo dokonat převrat proti režimu Fulgencia Batisty. Che Guevara ani původně nebyl velkým zastáncem komunismu, což v něm probudil až Fidel Castro a z Che Guevary se stal radikální marxista.

Smrt v Bolívii

Che Guevara na Kubě získal občanství a začal působit v Castrově nové vládě. Brzy po revoluci se účastnil masových poprav, později se stal prezidentem národní banky. Od roku 1961 stál v čele ministerstva průmyslu. Che Guevara se ovšem na Kubě dostal do sporů s Fidelem Castrem a hlavně s představiteli Sovětského svazu. To byl jeden z důvodů, proč se Che Guevara vydal šířit marxistickou revoluci do dalších států.

Začal v africkém Zairu (dnešní Kongo) a následně bojoval v Bolívii. Ani jedna z jeho zahraničních misí však neskončila úspěchem. Bolivijská mise přinesla dokonce smrt kubánské modly – Che Guevara byl zajat při vojenské operaci bolivijské armády, kterou podporovala americká CIA.

Prezident René Barrientos nařídil popravu marxistického revolucionáře na 9. října 1967. Poprava byla zinscenována takovým způsobem, aby rány vypadaly jako z boje. Vláda USA s popravou nesouhlasila a chtěla nechat Che Guevaru převézt k výslechu do Panamy.

Krátce pobýval i v Československu

K přezdívce „Che“ se dostal kvůli častému používání právě slova „che“, které je hojně používáno v Argentině a Bolívii a v překladu znamená něco jako naše „hej“. Na Kubě se tento jazykový prvek běžně nepoužíval, Guevarovi spolubojovníky zaujal, a proto mu tak začali říkat. Určitě není bez zajímavosti, že Che Guevara přebýval pět měsíců i v Československu v obci Ládví.

Che Guevara se svou smrtí stal hrdinou socialistických revolučních hnutí po celém světě a levicoví idealisté ho uznávají i desítky let po smrti. To vše přes jeho roli v masových popravách oponentů. Jeho tvář dodnes zdobí trička či módní doplňky.