Čínské megaměsto Šanghaj

Čínské megaměsto Šanghaj

Čína má neuvěřitelný potenciál téměř ve všem. Vždyť je to také země, kde najdeme soustředěno nejvíce lidí na celé planetě. Z toho důvodu asi nebude divné, že se v Číně nachází velká města. Jedno z takových pro nás nepředstavitelně velkých měst je Šanghaj.

Více než dvacet milionů lidí

Šanghaj má skutečně jedinečné postavení i mezi čínskými městy, protože se jedná o nejlidnatější město celé Číny. V Šanghaji žije pro nás těžko uvěřitelných dvacet čtyři milionů obyvatel, což je více než dvojnásobek celé České republiky. Město se rozkládá při ústí známé řeky Jang-c‘-ťiang do Východočínského moře. Šanghaj je jedním ze čtyř měst, která mají v rámci Čínské lidové republiky zvláštní postavení a jsou na úrovni provincií. Původ názvu města není úplně jasný, ale často se vykládá jako „nad mořem“ či „směřující k moři“. Jak se dá očekávat, Šanghaj má zásadní problém s životním prostředím. Velkou potíž představuje dopravní hluk a silné znečištění vzduchu i vody. Ostatně Šanghaj patří na přední příčky měst s nejznečištěnějším ovzduším na celém světě.

Vysoká vlhkost

V roce 2004 se Šanghaj stala díky obrat nákladu největším kontejnerovým přístavem na celém světě, kdy vystřídala do té doby vedoucí nizozemský Rotterdam. Město se nachází v subtropickém podnebném pásu, kde teploty v zimě jsou celkem mírné. Vlhkost vzduchu v letních měsících stoupá až k nepříjemným hodnotám okolo osmdesáti procent. Průměrná roční teplota je patnáct stupňů Celsia. Město samotné se skládá z deseti obvodů a patří k němu o osm obvodů a jeden okres v okrajové části. Jeden z městských obvodů, Pchu-tung, byl vytvořen až v roce 1992. Při cestování po Šanghaji se často využívá metro, které má čtrnáct linek. Ovšem další trasa a rozšíření současných linek je aktuálně ve výstavbě. Na okraji čtvrti Pchu-tung se nachází Mezinárodní letiště Šanghaj Pchu-tung. Letiště je s centrem spojeno magnetickým rychlovlakem Transrapid. V Šanghaji nenajdete příliš středověkých památek.

Trocha historie

První zmínky o Šanghaji sahají do dávné historie, konkrétně do desátého století a doby dynastie Sung. V šestnáctém století bylo město vyztuženo hradbami, jež měly město chránit před piráty. Jedno z hlavních středisek obchodu se západním světem se ze Šanghaje stalo až v devatenáctém století, protože město mělo strategickou polohu při ústí největší čínské řeky. V devatenáctém století také vznikla cizinecká čtvrť, kterážto se stala vstupní branou západních vlivů do Číny. Hranici jednoho milionu obyvatel město překročilo kolem roku 1900 po boxerském povstání, kdy se do Šanghaje uchýlili uprchlíci. Ve městě byl již od první poloviny dvacátého století znatelný vliv marxismu, kdy v roce 1921 byla založena Komunistická strana Číny. Šanghajští dělníci se již roku 1927 pokusili převzít vládu nad městem, nicméně Čankajšek je za pomoci Zeleného gangu zmasakroval a bez řádného soudu popravil na pět tisíc povstalců. V roce 1937 během střetů v čínsko-japonské válce zemřelo kolem 200 000 lidí. Šanghaj byla v letech 1937-1945 okupována Japonskem. Od roku 1949 je Šanghaj v rukou komunistické vlády.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".