Coca-Cola jako rakev a další bizarní rozloučení s nebožtíky

Coca-Cola jako rakev a další bizarní rozloučení s nebožtíky

Na každém správném pohřbu se pláče. Ovšem v Ghaně jsou to spíše slzy smíchu. Vždyť místní „veselé rakve“ k tomu vybízejí na první pohled. Bizarní pohřby si zde často fotí i turisté a nikomu to nepřijde divné. Nechali byste se pohřbít třeba v obří langustě nebo lahvi od Coca-Coly?

Fenomén veselých rakví

Unikátní pohřby jsou v africké Ghaně populární už přes 50 let a přitom vznikly pouhou náhodou. Po druhé světové válce vládla v celé zemi (a samozřejmě nejen tady) poněkud pochmurná nálada. Místní truhlář Ataa Oko se pro pokusil celou situaci trochu odlehčit a spíše pro pobavení než pro skutečné využití vytvořil sérii veselých rakví. Nechybělo mezi nimi například letadlo nebo obří ananas. Ano, skutečně obří, protože průměrný Ghaňan mívá okolo 180 cm.

Během pouhých pěti let obletěly fotografie těchto bizarních dílek celou zemi a Okovi se začaly hrnout objednávky. Každý chtěl být pohřben v tom, co mu podle jeho názoru přineslo za života největší potěšení nebo bohatství. Rybář proto může být pohřben v loďce nebo třeba obří langustě, milovník adrenalinu ve sportovním letadle. Schválně, zkusíte si tipnout, jaký tvar má rakev pro uznávaného gynekologa? Množství možností je neuvěřitelné, proto vznikl nový školní obor a v roce 1950 otevřelo své brány i studio Kane Kwei, které tuto nevšední tradici udržuje dodnes.

Rakve, které nejsou pro každého

Veselé rakve si samozřejmě nemůže dovolit každý. Jsou jen pro ty nejbohatší. Jestliže dojde k úmrtí náhle, neváhá rodina odložit svého nebožtíka i na několik týdnů do márnice a počkat, až bude nová rakev hotová. Nejprve je tělo zesnulého obřadně vystaveno v otevřené rakvi. Ta se později pevně utěsní a zvláštní průvod vyrazí do ulic. Slzy jsou k vidění jen málokdy (částečně to možná bude dobou, která uplynula mezi samotným úmrtím a pohřbem). Spoustu práce mají i hrobníci, protože rakve se samozřejmě nespalují, ale pohřbí se celé pěkně hluboko do země.

Unikátní rakve z Ghany navštívily Evropu i Ameriku už na několika výstavách. Většina návštěvníků jen nechápavě kroutí hlavou, ti osvícenější hledají číslo na africký kontinent. Takto velké rakve lze ovšem do unifikovaných hrobních míst na evropských hřbitovech dostat jen stěží. Proto není pravděpodobné, že by se u nás ghanské pohřbívání nějak masivněji rozšířilo.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".