Divoký život nejslavnějšího gangstera Al Capona

Divoký život nejslavnějšího gangstera Al Capona

Když se řekne mafián, tak si asi většina lidí vybaví Spojené státy na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století, kde vládnou ostré mafiánské klany. Jedním z nejslavnějších mafiánů zůstává legendární Al Capone.

Italský původ

Italští imigranti si po vzoru sicilské mafie tvořili ve Spojených státech vlastní gangy. Jedním z nejvýznamnějších vůdců organizovaného zločinu v USA se stal Al Capone. Ten se narodil 17. ledna 1899 v newyorském Brooklynu jako Alphonse Gabriel Capone.

Otec pracoval jako holič a matka byla švadlenou. Al Caponovi rodiče se do Spojených států přestěhovali z Neapole v roce 1894 a dohromady měli sedm synů a dvě dcery. V pozdější době, když už byl Al Capone známým gangsterem, se k němu v jeho činnosti přidali dva bratři – Ralph a Frank. Ostatní sourozenci si většinou změnili jména a s mafií nechtěli mít nic co do činění.


Vraťme se však k životnímu příběhu Al Caponeho. Malý Alphonse byl poměrně chytrý, nicméně velice prchlivý. To vyvrcholilo ve čtrnácti letech, kdy byl vyhozen ze školy, jelikož udeřil učitelku. Poté se Al Capone musel nějak živit, takže následovaly špatné placené a příležitostné práce. Nakonec se uchytil u gangů – nejprve začínal u těch méně významných, ale nakonec se mu podařilo získat práci ochranky v podniku mafiána Frankieho Yalea.

V devatenácti letech se Al Capone ještě jednou vrátil na cestu slušného člověka, když se oženil s o dva roky starší Mae Coughlinovou a začal se živit jako účetní v Baltimoru. Ovšem tento pokus netrval příliš dlouho. V roce 1920 totiž zemřel Al Caponemu otec, který byl posledním člověkem, jenž ho brzdil od šikmé plochy. Po smrti otce se uchýlil k mafiánu Johnnymu Torriovi, jenž se následně stal jeho průvodcem a učitelem ve světě zločinu. Společně také dokázali velké věci, za nimiž však museli odjet do Chicaga.

Využil prohibice

Velkou příležitost Al Caponemu naskytla prohibice v Chicagu. Tehdejší Chicago bylo plné imigrantů a rozhodně se nejednalo o bezpečné místo. Nejprve se Al Capone s Torriou poflakovali po ulicích a hledali osamělé a neozbrojené chodce, které okrádali. Později se však chopili příležitosti, kterou naskýtala zmíněná prohibice.

Američané nebyli zvyklí abstinovat, a proto hledali možnosti, jak alkohol získat i pokoutně. Do čela obchodu s alkoholem se postavil Johnny Torio se svojí pravou rukou Al Caponem. Ovšem museli se pořádně ohánět, protože nejdříve bylo nutné se zbavit šéfa gangu, pro nějž původně v Chicagu pracovali. Šlo o Jamese „Big Jima“ Colosima.

Díky tomu ovládli jižní část města a následně se vypořádali i se šéfem severní části města Dionem O’Banionem. Avšak ani poté nešlo o klidnou a pohodovou práci, protože na následujících pět let vypukla v podstatě válka, během které padly tři stovky mužů. Jednoho dne došlo i na Johnny Torria, který skončil s několika kulkami v těle v nemocnici. Poté se rozhodl, že je na čase sbalit svých pár švestek a uchýlit se do bezpečí, kde může užívat života. Vzal tedy z pokladny třicet milionů dolarů a zbytek podniku přenechal Al Caponemu. Ten se úlohy ujal a rozhodně nezahálel.

Drsné metody

Al Capone trošku omezil některé činnosti a naplno se věnoval těm nejzásadnějším, které lidé chtěli. Na starost měl prostituci, sázky a hlavně pašování a prodej alkoholu. Svoje agenty měl na východním pobřeží, na Floridě, u kanadských hranic i na Bahamách. Z Al Capona se stala celebrita, často se objevoval ve společnosti podnikatelů či hereček. Jednoduše dokázal zbudovat image pro veřejnost, takže by do něj nikdo neřekl, co vše má na svědomí.

Měl podplacené i politiky na nejvyšších chicagských pozicích. Ve volbách 1928 se mu podařilo prosadit starostu, kterého chtěl, což se povedlo díky terorizování obyvatel granátovými útoky a dva politici během předvolebního období zemřeli. Al Capone neměl slitování s pravými zrádci ani s těmi, o nichž si myslel, že zradili.

Jednoho dne tak zúčtoval se třemi muži z vlastních řad, které pozval spolu s dalšími na banket do hotelu, kde jim po jídle rozbil hlavy baseballovou pálkou. V roce 1929 stál za masakrem na svátek sv. Valentýna, kdy jeho muži postavili ke zdi 7 členů severního gangu a zastřelili je.

Na Al Caponeho se dlouho nemohli federální agenti dostat, ale nakonec se jim to podařilo v r. 1931 a Al Capone byl odsouzen na 11 let za daňové úniky. Z vězení se dostal po osmi letech za dobré chování, ale už neměl nejmenší síly se vrátit ke svému „podnikání“. Al Capone byl nemocný neurosifilidou, jež z něho udělala mentálně neschopného člověka, a v r. 1946 lékaři konstatovali, že jeho duševní stav je na úrovni dvanáctiletého chlapce. Následující rok slavný mafián zemřel na zástavu srdce.

 

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".


Projížďka na SEGWAY (1 + 1 ZDARMA) - speciální vánoční nabídka

Poznejte krásu pražských parků na dvojkolce.