Google má samořídící auta

Google má samořídící auta

Automobilový průmysl se neustále vyvíjí a kdysi dávno lidé přemýšleli nad tím, že jednoho dne budou auta řízena, aniž by v nich seděl člověk. Tato vozidla již nějakou dobu jezdí po silnicích a provozuje je slavná společnost Google.

Není potřeba řidiče

Samořídící motorové vozidlo ke svému provozu nepotřebuje žádného řidiče a dokáže se bezpečně orientovat za pomoci počítačových systémů. Tyto systémy dovedou detekovat, jak to vypadá v okolí vozidla a určují jeho následnou trasu. Detekce okolí může probíhat několika způsoby. Automobily mají k dispozici systémy jako je radar, lidar, GPS a počítačové vidění. V současné době se samozřejmě samořídící vozidla ještě neprodávají, protože nemají vychytané všechny mouchy. K potížím se zatím řadí nedostatečná pokročilost vývoje a právní předpisy, jelikož na většině míst na Zemi nejsou vytvořeny nutné zákony regulující používání samořídících automobilů. Google auta jsou v provozu v několika státech USA. Společnost začala samořídící auta vlastní produkce testovat na silnicích na přelomu letošního jara a léta. Již dříve Google vyzkoušel vozidla značky Lexus. V červnu 2015 na veřejné silnice v Silicon Valley vyjelo pětadvacet automobilů.

Vozidlo zastaveno policistou

V listopadu letošního roku došla zpráva z USA, že samořídící auto společnosti Google bylo zkontrolováno policií během jízdy, protože jelo příliš pomalu. Vše se odehrálo v kalifornském Mountain View, když si sloužící policista všimnul, že Google auto jede rychlostí cca 40 km/h v oblasti, kde je rychlostní limit cca 55 km/h. Policista automobil zastavil a zeptal se operátora vozidla, jakým způsobem je u auta volena rychlost v závislosti na silnici a poučil ho o dopravním předpisu o pomalé jízdě na dálnici. Auta Google již mají za sebou kolem dvou milionů kilometrů a zatím nedostala ani jednu pokutu, na což může být společnost právem hrdá. Automobily Google se ovšem nemohou pochlubit stoprocentní beznehodovostí, protože za sebou již několik nehod mají. Ovšem na tomto místě je férové dodat, že nehody zavinili řidiči ostatních aut.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".


Projížďka na SEGWAY (1 + 1 ZDARMA) - speciální vánoční nabídka

Poznejte krásu pražských parků na dvojkolce.