Hrdinové uruguayského fotbalového týmu kanibaly

Hrdinové uruguayského fotbalového týmu kanibaly

Pátek 13. října 1972 se pro paraguayský tým hráčů rugby, kteří cestovali na zápas do Chile, stal velmi smolným dnem. Poklidný let se totiž náhle změnil v tragédii, protože pilot špatně odhadl výšku a narazil do skály. Letadlo se zřítilo v neosídlené části And, naděje na záchranu byla tudíž v nedohlednu.

Tvrdý boj o přežití

Na palubě letadla se v době nehody nacházelo 45 pasažérů, studenti a hráči se svými rodinami. Dvanáct cestujících zahynulo už během nehody, další na následky zranění krátce poté. Ti, kteří přežili, náhle museli čelit nepřízni osudu a vypořádat se s nehostinnými podmínkami. Trosečníky trápil mráz, teplota v noci klesala až 30 stupňů pod nulu. Počet mrtvých navíc stále stoupal, i kvůli lavině, která část z nich pohřbila.

Morální zásady versus přežití

Brzy se začali potýkat s dalším téměř neřešitelným problémem. Nedostatek jídla neměli sportovci v nehostinných horách možnost vyřešit jinak, než pojídáním masa svých zemřelých kamarádů. Překročení morálních zábran nebylo snadné pro nikoho z nich, ale neměli na vybranou. Zdůrazňují navíc, že všechna rozhodnutí činili společně a hlasovali o nich.

Záchranná mise

Díky rádiu zoufalí sportovci věděli, že hledání pohřešovaného letadla bylo ukončeno několik dní po nehodě. Jedinou nadějí na záchranu byla výprava, která se na cestu vydala dva měsíce po pádu. Po pečlivých přípravách vyrazili tři nejzdatnější muži hledat pomoc, jeden z nich brzy cestu vzdal. Jeho přátelům se však po deseti dnech podařilo dojít do Chile a zalarmovat úřady. Z původních cestujících přežilo jen šestnáct. Ti byli při návratu do vlasti oslavování jako hrdinové.

Přežít!

Dle očekávání se příběh dočkal knižního i filmového zpracování. Nejznámější je nepochybně film Přežít (Alive, 1993), který věrně zachycuje těžké chvíle přeživších i jejich strastiplnou cestu za záchranou. Film nijak nevybočuje z průměru, ale když si při jeho sledování uvědomíte, že je založen na skutečných událostech, jistě vás najednou zamrazí.Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".