I komunisté měli svou teroristickou organizaci

I komunisté měli svou teroristickou organizaci

V poslední době jsou stále častěji zmiňovány různé teroristické organizace, ale poměrně často se zapomíná na to, že terorismus provází lidskou historii již dlouhá léta. Dokonce i komunisté měli svoji vlastní teroristickou organizaci.

Skupina Baader-Meinhofová

Jednou z nejznámějších komunistických teroristických organizací je Frakce Rudé armády, která byla známa pod německým názvem Rote Armee Frakcion, což se zkracuje, jako RAF. Šlo o teroristickou skupinu, která působila v Západním Německu a byla aktivní v letech 1970-1998. Samotní členové Frakce Rudé Armády se označovali za komunistickou městskou partyzánskou skupinu. Mezi zakládající a nejvýznamnější členy patřili Andreas Baader, Ulrike Meinhofová, Horst Mahler či Gudrun Ensslinová.


Skupina sama o sobě vznikla až v roce 1970, nicméně její původ se dá vysledovat již na konci šedesátých let. Na protest proti válce ve Vietnamu byly spáchány dva bombové útoky na obchodní domy ve Frankfurtu nad Mohanem, za nimiž stál Andreas Baader, jeho přítelkyně Gudrun Ensslinová, Thorwald Proll a Horst Söhnlein. Všichni byli zatčeni, nicméně po odsouzení se odvolali a v listopadu 1969 byli propuštěni. Rozsudek však byl následně potvrzen, ale většina skupiny zmizela do zahraničí. Pouze Horst Söhnlein skupinu opustil. Andreas Baader byl dopaden v dubnu roku 1970. Baadera ve vězení poměrně často navštěvoval právník Horst Mahler, novinářka Ulrike Meinhofová, a dokonce i Gudrun Ensslinová, byť pod jinou identitou. Všichni společně plánovali Baaderův útěk. Baader navštívil 14. května 1970 studovnu Institutu pro sociální otázky. Tam již čekala novinářka Ulrike Meinhofová a ozbrojená skupina, která přepadla ostrahu, a Baader utekl.

Pochybné sebevraždy

Útěk Andrease Baadera z vězení se dá označit za vznik první generace Frakce Rudé armády, která je také někdy označována jako „Skupina Baader-Meinhofová“. Teroristická skupina několik měsíců trénovala v Jordánsku, kde je cvičila palestinská organizace Fatah. V letech 1970-1972 provedla skupina Baader-Meinhofová sérii bankovních loupeží a bombových útoků. Členové skupiny byli zadrženi v roce 1972. Jednou z největších akcí RAF bylo přepadení západoněmeckého velvyslanectví ve Stockholmu v dubnu 1975, kterého se zúčastnili kromě členů RAF i členové další teroristické organizace SPK (Kolektiv socialistických pacientů).

Teroristé chtěli propuštění všech zatčených ze skupiny Baader-Meinhofová. Velvyslanectví bylo obléháno deset dnů a během toho zemřeli dva z rukojmích a tři teroristé. Členové skupiny Baader-Meinhofová byli odsouzeni v roce 1977. Ulrike Meinhofová se před vynesením rozsudku oběsila ve své cele v květnu 1976. Okolnosti její smrti jsou však dodnes velice nejasné a je možné, že jí někdo „pomohl“.

S procesem proti členům RAF velice zvýšila aktivitu druhá generace RAF. Do té patřili např. Knut Folkerts, Christian Klar či Brigitte Mohnhauptová. V roce 1977 členové druhé generace unesli prezidenta Německého svazu zaměstnavatelů a chtěli propuštění vězněných členů RAF. Ve stejnou dobu unesla skupina arabských teroristů let Lufthansa 181 a jejich požadavkem bylo kromě propuštění dvou členů Lidové fronty pro osvobození Palestiny i úplně propuštění členů RAF. Ani jedněm požadavkům však nebylo vyhověno. V důsledku toho byli nalezeni členové RAF Jan-Carl Raspe, Andreas Baader a Gudrun Ensslinová nalezeni mrtví ve svých celých. Oficiální verze hovoří o sebevraždě. Existovala ještě třetí generace RAF, která působila v letech 1985-1993 a soustředila se výhradně na atentáty.

Kromě skupiny RAF existovaly např. Rudé brigády, které působily na území Itálie.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".