Japonci plánují podmořské město

Japonci plánují podmořské město

Japonci jsou známí jako poměrně vynalézavý národ, takže jistě příliš nepřekvapí, že se neustále snaží zdokonalovat svět okolo nás. Nedávno vyhlásili poměrně zvláštní plán, kdy chtějí vytvořit podmořské město.

Plovoucí koule pod hladinou

Japonská společnost Shimizu zveřejnila plány podmořského města, do kterého by se mělo vejít až pět tisíc lidí. Město by mělo čerpat energii z mořského dna, jež by se nacházelo pouze několik kilometrů níže.

Projekt podmořského města se nazývá Ocean Spiral a mohl by se uskutečnit již v horizontu několika let, což ještě v nedávné minulosti bylo bráno jako naprosté science-fiction. Společnost Shimizu si již získala reputaci díky svým futuristickým návrhům a je přesvědčena, že nynější plán by měl pomoci v době, kdy stoupání vodních hladin světových oceánů ohrožuje přežití některých ostrovních komunit.

Podle návrhů by mělo být město rozděleno hned do tří částí. Přímo pod vodní hladinou by měla být umístěna plovoucí koule, jejíž průměr bude pět set metrů. V této plovoucí kouli se budou nacházet obchodní a obytné zóny. Chybět nebudou ani hotely.

podmořské město

Město bude využívat i mořské dno

Plovoucí koule by byla napojena na patnáct kilometrů dlouhou spirálu, jež by se vinula až na samotné dno oceánu v hloubce tří až čtyř kilometrů od vodní hladiny. Na mořském dně se bude rozkládat speciální továrna, kde by byly využity mikroorganismy, které by přeměňovaly oxid uhličitý na metan. Metan je zapotřebí, jelikož se dá využít jako energetický zdroj.

Elektrickou energii by vyráběly i generátory využívající rozdílů v teplotě mořské vody v rozmanité hloubce. Z mořského dna by se též daly těžit vzácné druhy zemin a kovů. Odsolená mořská voda by následně proudila spirálou k obyvatelům podmořského města. Společnost Shimizu zdůrazňuje, že na město nebudou mít takový vliv zemětřesení, která v ostrovním Japonsku představují velikou hrozbu.

Elektrická energie podmořského města

Stavba podmořského města by neměla trvat nijak závratnou dobu a vystačit by se mělo se zhruba pěti roky. Stavba by měla celkově vyjít na přibližně tři biliony jenů, což je v přepočtu více než 500 miliard korun. Experti společnosti Shimizu věří, že technologie potřebné k vybudování města a k udržení životních podmínek pod hladinou oceánu by mělo být dostupné již za patnáct let. Projekt vychází z prací expertů tokijské univerzity, vládních ministerstev a energetických firem.

Finance na projekt by se měly získávat od soukromých podnikatelů a od japonské vlády.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".