Kouzelný lednicko-valtický areál

Kouzelný lednicko-valtický areál

V naší zemi existuje celá řada míst, kam se vyplatí zajet. Jedním z nich je i unikátní lednicko-valtický areál, což si v minulosti uvědomilo i UNESCO a v roce 1996 ho na svém dvacátém zasedání zařadilo na svůj seznam světového kulturního dědictví. Jedná se o komplex kolem zámků Lednice a Valtice, kde se v okolí nachází rozlehlé zahrady. Malebné zahrady mají perfektně upravené záhony s různorodými druhy květin. Dnešní lednicko-valtický areál patřil do rukou Lichtenštejnů, kteří okolí zvelebovali.

Lednicko-valtický areál nabízí mnohé

V lednicko-valtickém areálu je skutečně hodně věcí, které se vyplatí navštívit. Dominanty tvoří zámky Lednice a Valtice. Dále se můžete vydat na známý minaret v lednickém zámeckém parku, do Apollónova či Dianina chrámu nebo na Janův hrad. To ovšem nejsou veškeré možnosti, které při návštěvě areálu máte. Velice pěkné jsou zámečky Pohansko a Lány. Ostatně Pohansko je zajímavé i tím, že se tam nachází staroslovanské hradiště. Ujít si určitě nenechte ani kapli svatého Huberta, Belvedér, Janův hrad, Tři Grácie či Rybniční zámeček. Chráněnou kulturní památkou je i Kolonáda na Rajstně z devatenáctého století. Pokud se vydáte nejvíce na sever, pak narazíte na Obelisk, kterému místní obyvatelé říkají „facka“, což má na svědomí pověst, dle níž dostal u Obelisku kníže Lichtenštejn od svojí manželky pohlavek. Tento Obelisk je jediným zachovaným ze čtyř původních. Máte-li zájem o navštívení hospodářských budov, pak si nenechte uniknout Nový dvůr, což je empírová stavba hospodářských budov z počátku devatenáctého století, která je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Pěkné výlety i v okolí

Lednicko-valtický areál však nenabízí pouze památky. Uskutečnit můžete nějaký výlet na kole, plavbu na loďkách či projížďku na koních. Ve Valticích se konají ochutnávky vín a pro milovníky koupání se nabízí možnost zaplavat si v Mlýnském rybníce. V okolí jsou zajímavá města Břeclav či Mikulov a v těsné blízkosti areálu najdete chráněnou krajinnou oblast Pálava. Na návštěvu lednicko-valtického areálu a jeho nejbližšího okolí byste si měli raději vyhradit hned několik dní, protože zajímavých míst se zde nachází vskutku velké množství.