Mayská památka Chichén Itzá

Mayská památka Chichén Itzá

Starobylé civilizace dokázaly vytvořit neuvěřitelné stavby. Některé se nám dochovaly až do dnešních časů a rozhodně mezi ně patří mayská památka zvaná Chichén Itzá.

Součást nových sedmi divů

Chichén Itzá se nachází na mexickém poloostrově Yucatán a jde o zříceninu mayského města. Pozůstatky pochází z pozdně klasického až pozdně postklasického období. V červenci roku 2007 byla stavba zařazena na seznam nových sedmi divů světa spolu se sochou Krista Spasitele v Rio de Janeiru, Velkou čínskou zdí, peruánským Machu Picchu, jordánským skalním městem Petra, římským Koloseem a indickým Tádž Mahálem.

Ve zbytcích města se dodnes dochovala některá velice zajímavá místa. Ve městě se dají objevit dvě tzv. cenote, což byly přírodně vytvořené studny, jež sloužily obyvatelstvu jako zdroj pitné vody. Problémem poloostrovu Yucatán je, že se na něm nenachází téměř žádná povrchová voda, a proto byli Mayové odkázáni na své cenote.

Známější z těchto dvou je tzv. Studna obětí, kde jak již název napovídá, Mayové vykonávali lidské oběti. Většinou byli obětováni malí chlapci. Další možnost, jak získat vodu pro Chichén Itzá byla jeskyně s podzemním jezerem, jež se nachází přímo pod hlavní pyramidou.

Známá Kukulkánova pyramida

Pravděpodobně nejvíce známou stavbou celého Chichén Itzá je Kukulkánova pyramida. Pyramida byla zasvěcena hlavnímu mayskému bohu, který je označován někdy jako Kukulkán, ale mnohem častěji se můžete setkat se jménem Quetzalcoatl. Jde o boha slunce a nebes.

Pyramida má čtvercový půdorys a na její vrchol vede z každé strany 91 schodů. V případě jarní a podzimní rovnodennosti se při západu slunce vytvoří zvláštní efekt, díky němuž sochy hadů po stranách vypadají, jako kdyby se plazily po boku pyramidy.

Další relativně známou stavbou je tzv. Velké hřiště na Tlatchli. Tlachtli byla oblíbená mayská hra, kdy cílem bylo dopravit míč skrz jednu obruč na hřišti. Do dnešních dob se nedochovaly úplně přesné podrobnosti, ale historici se domnívají, že po zápase byl buď kapitán, nebo celé družstvo obětováno bohům. Stěny hřiště totiž ozdobují reliéfy, na nichž jsou výjevy ze hry včetně stínání hlav hráčů.

Zajímavým místem v Chichén Itzá je i Chrám válečníků, který tvoří jedna menší pyramidy, kolem níž se nachází mnoho sloupů. Do současnosti se nám nedochovalo, jakou funkci vlastně stavba v životě Mayů měla.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".


Projížďka na SEGWAY (1 + 1 ZDARMA) - speciální vánoční nabídka

Poznejte krásu pražských parků na dvojkolce.