Nejděsivější deformace živých lidí. Podívejte se!

Nejděsivější deformace živých lidí. Podívejte se!

Říká se, že matka příroda ví, co dělá. Někteří lidé by s tím ale rozhodně nesouhlasili. Jak by také mohli, když se narodili bez půlky lebky nebo jim v dětství vyrostl nádor přes celý obličej? V minulosti by byli vděčnými objekty kočovných cirkusů, dnes jim pokročilá lékařská věda umí alespoň částečně pomoci.

Ševcovský hrudník

Ta to deformace se odborně nazývá Pectus excavatum alias vpáčený hrudník. Mezi lidmi se vžilo také označení ševcovský nebo trychtýřovitý. Některé děti se takto postižené už narodí, u jiných se vada projevuje plíživěji a plně propukne až v pubertě. Příčina onemocnění tkví v měkkých a pokroucených hrudních kostech. Řešením je operace nebo opatrné rovnání kostí vakuovým extraktorem.

Hlava bez kostí

Acrania patří mezi vzácné genetické vady, obtížně zjistitelné na ultrazvuku. Během těhotenství dochází vlivem chemických látek ze znečištěného prostředí k částečnému nebo úplnému zastavení růstu kostí lebky. Většina takto postižených dětí umírá už v děloze, ale ty drobnější (kterým šťastnou shodou okolností nic netlačilo na odhalený mozek) mají někdy štěstí a moderní medicína si už s nahrazením chybějící kosti dokáže obstojně poradit.

Sloní lidé

Na nepřirozeném vzhledu lidského těla mají svůj podíl i parazité. V oblastech rovníkové Afriky jsou tito drobní záškodníci často přenášeni komáry a způsobují infekční onemocnění kůže (elefantiáza), při kterém se postižené oblasti abnormálně zvětšují a otékají. Jako příklad takto postižené člověka bývá často uváděn Joseph Merrick, který ale ve skutečnosti trpěl pravděpodobně Proteovým syndromem.

Nádor místo obličeje

Rakovinné bujení může při absenci léčby dosáhnout vskutku obludných rozměrů. Své o tom ví i španělský občan José Mestre, kterému se první známky nádoru objevily na tváří už v 16 letech. Hluboce nábožensky založený a chudý José však vše bral jako boží vůli a svůj stav nijak neřešil. Přesvědčit ho dokázali až lékaři o 40 let později. Tehdy už nádor zabíral téměř celý obličej a prakticky znemožňoval přijímání potravy. Série složitých chirurgických zákroků nakonec dokázaly Josého jeho celoživotního trápení zbavit.

Šílené korzety

Zdálo by se, že móda těsně utažených korzetů nás opustila spolu s předminulým stoletím. Některé ženy se ale do nich i dnes dobrovolně oblékají ve snaze vytvořit mýtický vosí pas. Rekordmankou je v tomto ohledu Cathie Jung (75), která dokáže svůj pas sešněrovat na neuvěřitelných 38 centimetrů. V korzetu tráví 24 hodin denně a podle jejích vlastních slov jí tento způsob života nezpůsobuje žádné zdravotní problémy.

O svůj rekord ovšem může brzy přijít. Americká modelka Kelly Lee Dekay dokázala během sedmi uplynulých let zmenšit obvod svého pasu na rovných 40 cm a angličanka Narina Orton (držitelka britského rekordu) dokonce na 39,8 cm.

Všechny mají ale ještě co dohánět. Nejužší pas na světě měla již zesnulá Ethel Graigerová a to pouhých 33 cm!

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".