Nejlepší odstřelovací pušky

Nejlepší odstřelovací pušky

Odstřelovači jsou elitními vojáky ve všech armádách světa. Jsou to speciálně vycvičení válečníci, kteří dokážou likvidovat nepřátelské vojáky na velkou vzdálenost. Svého protivníka ničí nečekaně za pomoci odstřelovacích pušek.

M24 či Dragunov

Úkol odstřelovače není vůbec snadný. Musí trefit nepřítele s naprostou přesností a nesmí přitom být odhalen, jelikož jinak by byl zabit. Ke svojí úloze potřebuje dostatečně kvalitní vybavení. Jednou z deseti nejlepších odstřelovacích pušek na světě je Heckler & Koch PSG-1.

Jedná se o původem německou pušku, jež se pyšní velice těžkou hlavní s přesností určenou polygonálním vývrtem. Puškohled se dá na tento druh zbraně umístit libovolný, nicméně normou je optika se zvětšením 6x42. Cíl se dá úspěšně trefit až na vzdálenost šesti set metrů. Pažbu si střelec může nastavit jak do výšky, tak i do stran. Zbraň má ráži 7,62x51 milimetrů NATO. Hmotnost této odstřelovačské pušky je lehce přes osm kilogramů. Zásobník má kapacitu na pět nebo dvacet nábojů.


Další vynikající puškou je US Army M24. Předchůdcem této pušky byla legendární M21, jenže ta zastarala již v osmdesátých letech. Jak již název napovídá, původ zbraně můžeme hledat ve Spojených státech amerických. Zbraň má také ráži 7,62x51 mm NATO. Oproti předešlé pušce má nižší hmotnost – kolem 5,5 kg. Kapacita zásobníku je na pět ran. Zbraň dokáže účinně dostřelit až na vzdálenost osmi set metrů.

Ještě o něco lepší je puška Dragunov SVD. Tato zbraň vycházela při konstrukci z AK47 a v sovětské armádě se ujala již v šedesátých letech. Dragunov je využitelný téměř za jakýchkoliv podmínek. Má dlouhou hlaveň a optiku PSO-1, díky čemuž je přesnější na delší vzdálenost, než útočné pušky obdobné konstrukce. Účinný dostřel zbraně je jeden kilometr a kapacita zásobníku je deset ran. Dragunov váží trochu přes čtyři kilogramy. Zbraň má ráži 7,62x54 mm R.

Steyr či Barret

Skvělé služby odvádí i Walther WA-2000. Tato odstřelovací puška má v zásadě revoluční konstrukci. Je dlouhá 90,5 centimetrů, přičemž hlaveň má těžko uvěřitelných 65 centimetrů. To zbrani zaručuje extrémní přesnost. Tato zbraň se hodí spíše pro policejní akce, kde je nutná určitá obratnost. Zbraň pochází z Německa a její ráže je .300 Winchester Magnum. Puška váží přes osm kilogramů a kapacita zásobníku je šest nábojů. Účinný dostřel je jeden kilometr.

Vynikající práci odvede i zbraň L-96A1 AWM. Zbraň je vyrobena z moderních materiálů a pochází z Velké Británie. Ve své armádě ji využívají například Švédové, protože zbraň dobře reaguje i v chladném a celkově nepříznivém počasí. L-96 se vyrábí v řadě variací. Puška je ráže .338 Lapua Magnum a váží něco kolem šesti kilogramů. Zásobník má kapacitu deset nábojů a dostřelí do vzdálenosti jednoho kilometru.

Ještě lepších výsledků dosahuje zbraň Steyr SSG-69, která svou pověst získala v rakouské armádě. Puška má velice kvalitní závěr typu Mauser se šesti uzamykacími ozuby u zadního konce závěru. Zbraň je ráže 7,61x51 mm NATO. Hmotnost zbraně jsou necelé čtyři kilogramy a vejde se do ní pět nebo deset nábojů. Účinný dostřel je opět jeden kilometr.

Česká republika má mezi nejlepšími kousky také svého zástupce ve zbrani OP 96 Falcon. Puška používá náboje 12,7x108 milimetrů. Zbraň se kromě živých cílů dá využít i k likvidaci lehké bojové techniky. Zbraň váží necelé čtyři kilogramy a dostřelí na úctyhodných 1600 metrů.

Neméně působivou zbraní je Barret model 82A1. Je podobně jako česká zbraň schopná zlikvidovat i lehkou techniku. Zbraň používá výkonný kulometový .50 náboj s označením BMG. Zbraň váží neuvěřitelných 14,5 kg. Do zbraně se vejde 11 nábojů a dostřelí na 1800 m. Skvělou puškou je i Barret M99 s dostřelem na dva kilometry. Hmotnost je přes 11 kg. Asi nejlepší odstřelovačskou puškou je CheyTac LRRS. Do zbraně se vkládají speciální náboje .408 CheyTac. Zbraň těžká přes 12 kg dostřelí na vzdálenost 2,3 kilometru.