Nejlepší snipeři druhé světové války

Nejlepší snipeři druhé světové války

Druhá světová válka byla specifickým konfliktem, který neměl v historii příliš obdoby. Jednou ze specialit byli speciálně vycvičení odstřelovači, kteří měli za úkol likvidovat nepřátelské jednotky a většinou fungovali osamoceně. Je známo mnoho příběhů o vynikajících sniperech.

Zajcev a Pavličenková

Jedny z nejlepších odstřelovačů do druhé světové války přinesl Sovětský svaz. Mezi ty nejúspěšnější a nejznámější se řadí Vasilij Zajcev, Michail Surkov, Ljudmila Pavličenková či Nina Lobkovská. Někoho možná překvapí, že na seznamu se nachází i dvě ženy, ale vlast se vydaly ochraňovat i příslušnice něžného pohlaví.

 

Právě Ljudmila Pavličenková se stala nejúspěšnější sovětskou odstřelovačkou všech dob. Ve své době byla velice populární. Ljudmila se sama přihlásila jako dobrovolnice do Rudé armády s tím, že se chce dát k odstřelovačům. To jí sice bylo rozmlouváno, nicméně tvrdohlavá Ljudmila si trvala na svém a nakonec se dostala ke slavné 25. Čapajevské divizi.


Během války si připsala vice než tři stovky zastřelených nepřátel. To se týká však jen odstřelovačských záznamů, nicméně Pavličenková bojovala i v prvním sledu, odrážela nepřátelské útoky a účastnila se i průzkumných misí. Účastnila se obrany Sevastopolu, odkud nakonec musela odplout v rámci záchranné mise. Následovala cesta po západních zemích, kde se Pavličenková prezentovala jako skvělá odstřelovačka veřejnosti. Odtud se vrátila do SSSR, ale do bojů na frontě už se nevrátila.

Dalším případem skvělého snipera druhé světové války je Vasilij Zajcev. Zajcev je jedním z nejznámějších účastníků bitvy u Stalingradu. V době mezi 10. listopadem 1942 – 17. prosincem 1942 údajně zastřelil více než dvě stovky nepřátelských vojáků. Zajcev sloužil u 1047. střeleckého pluku 284. střelecké divize 62. divize Stalingradského frontu. Plné služby byl Zajcev schopný do začátku roku 1943, kdy utrpěl zranění očí a zrak mu vrátila až operace. Následoval návrat do boje. Během války sepsal dvě brožury pro odstřelovače a aktivně se podílel na jejich výcviku.

Po skončení války vedl továrnu v Kyjevě. Samostatnou kapitolu tvoří Michail Surkov, který má statisticky největší počet zásahů, kdy se mu údajně podařilo zabít 702 nepřátel. Tento muž sloužil u 4. střelecké divize 12. armády v jižní části východní fronty.

Finská Bílá smrt

Ovšem i proti Sovětům se postavil odstřelovač, který je dnes považován za možná nejúspěšnějšího muže ve svém oboru všech dob. Jedná se o Fina jménem Simo Häyhä, jemuž se přezdívalo Bílá smrt. Tento finský voják dokázal během zimní války, kterou vedli Sověti proti Finům, zabít více než pět set příslušníků Rudé armády.

Häyhä přežil druhou světovou válku o mnoho let a zemřel v dubnu 2002 ve věku úctyhodných 96 let. Häyhä byl přidělen ke 12. pěší divizi ihned po přepadení Finska 30. listopadu 1939. Jeho působištěm bylo okolí řeky Kollaa, kde bojoval do 6. března 1940, kdy utrpěl velice těžké zranění po zásadu do čelisti tříštivou střelou sovětského odstřelovače. Ještě než upadl do bezvědomí, dokázal Häyhä zlikvidovat rudoarmějce, který mu zranění způsobil. Finský sniper se probudil z bezvědomí 13. března 1940, tedy v den uzavření míru.

Jeho působení za druhé světové války čítá pouhé tři měsíce, přesto se stal legendou. Kromě pěti stovek zabitých odstřelovačskou puškou si připsal dvě stovky zabití samopalem Suomi, nicméně to se mu do odstřelovačských statistik nepočítá.