Nejpodivnější zákony ve světě

Nejpodivnější zákony ve světě

Také občas kroutíte hlavou nad některými českými zákony? Vězte, že může být i hůř. Zákonodárcům po celém světě sem tam ujede myšlenka a výsledkem jsou vskutku kuriózní zákony. Nutno však podotknout, že některé ze zákonů z našeho seznamu vznikly v dobách minulých a jen je prostě zapomněli zrušit. Nicméně pokud jednou platí, je potřeba je dodržovat a jak známo, neznalost zákona neomlouvá. Takže dávejte pozor, kam cestujete a čeho se tam máte vyvarovat.

Zákaz žvýkaček v Singapuru

Pokud se chystáte do Singapuru, zapomeňte na žvýkačky, jinak vás čeká tučná pokuta. Tento protižvýkačkový zákon byl přijat v roce 2004 z vcelku opodstatněných důvodů. Město bylo silně znečišťováno odhozenými žvýkačkami a jejich odstraňování bylo velmi nákladné.

Povoleny jsou jen žvýkačky na odvykání kouření či jiné žvýkačky užívané ze zdravotních důvodů. Ty však musí předepsat lékař a jsou vedeny speciální seznamy lidí, kteří mají žvýkání povoleno. V Singapuru je také zakázáno odhazovat odpadky a za tyto prohřešky sbíráte trestné body. Naopak je přikázáno splachovat na veřejných toaletách.

 

Zákaz umírání v britském parlamentu

Chystáte-li se do Londýna a máte v plánu navštívit tamní věhlasnou budovu parlamentu, měli byste být v dobré kondici. Zemřít na půdě této instituce je totiž zakázáno a to z velmi prostého důvodu. Jedná se o královské prostory, a tak každý zde zemřelý má nárok na státní pohřeb, takže byste Alžbětu II. stáli pěkně draho.

Mimochodem, když už jsme u té královny, pokud budete posílat z Velké Británie domů dopis či pohlednici, dejte si pořádný pozor, jak na něj lepíte známku. Nalepení známky s panovnicí hlavou dolů se rovná velezradě!

 

Nedělní zákazy ve Švýcarsku

Ve Švýcarsku důsledně dbají na blaho a klid občanů. V neděli se toho víc nesmí než smí, takže pokud se tam chystáte věšet prádlo, mýt auto nebo sekat trávník, vyberte si na to jiný den, všechno tohle je totiž v neděli zakázáno. Ale to ještě není nic proti zákazu splachovat toaletu v bytových domech po 22. hodině. V tomto případě je však každá rada drahá. Zlatý Singapur!

 

V Thajsku se pořádně oblečte

Ačkoli by se vzhledem ke klimatickým podmínkám v této oblasti mohlo zdát, že mnoho oblečení potřebovat nebudete, ale opak je pravdou. Zákon hovoří jasně a například při řízení auta musíte mít tričko nebo košili a na nějaké volnomyšlenkářské chození „na ostro“ taky zapomeňte. Vyjít z domu bez spodního prádla je zde také protizákonné. Možná ještě zajímavější než samotný zákon je pak následná kontrola jeho dodržování v praxi.

 

Nejbizarnější tresty smrti

Popravy a vše okolo nich fascinuje lidstvo už od nepaměti. Ještě v předminulém století patřily veřejně vykonávané tresty smrti k oblíbeným společenským událostem. Proto se někteří soudci snažili z...

Rozvody v USA

Uvažujete o stěhování do Spojených států amerických? V nich se to podivnými zákony jen hemží a výjimkou nejsou ani zákony týkající se manželství a záležitostí s ním spojené. Většina takovýchto zákonů v USA straní spíše mužům, výjimkou je stát Tennessee.

Muž se zde smí rozvést jen za předpokladu, že své manželce nechá sedm kilo sušených fazolí, zhruba tři kilogramy sušených jablek, kus masa a dostatek vlny, aby si mohla uplést punčochy na celý rok. Na Rhode Islandu zákony ohledně rozvodů značně zjednodušili. Manželství zde může být anulováno za předpokladu, že jeden z partnerů je idiot. A ten se u rozvádějících se párů najde vždy, minimálně si to o sobě navzájem myslí.

 

Zákaz reinkarnace bez povolení

Stát se buddhistickým mnichem a odstěhovat se do Tibetu asi mnoho z nás netouží. Pokud se však přece jen někdo najde, bude potřebovat od všemocné čínské komunistické vlády povolení k reinkarnaci. Bez něj je totiž tato „činnost“ pro tzv. živoucí Buddhy protizákonná. Přece si každý nebude reinkarnovat, jak a kdy se mu zachce, pořádek musí být!

 

Úklid v Seville

Pokud jste pořádkumilovná čistotná hospodyňka, tak se hlavně nestěhujte do Sevilly. Takovéto ženy, a možná leckdy i muži, to totiž nemají v tomto městě vůbec jednoduché. Nejen že nesmí vytřepávat deky, oblečení či ložní prádlo z oken, které ústí na ulici, ale ani nesmí na veřejných prostranstvích sušit nevhodné prádlo, jako jsou kalhotky, podprsenky a jiné. To vše pod pokutou až 3000 €.

 

Vraťme se ještě ke Spojeným státům. Tam dovedli schvalování nesmyslných zákonů k dokonalosti. No, posuďte sami:

V Mississippi zákony nedovolují objet náměstí více než stokrát po sobě, na Aljašce je zakázáno vystrkovat losa ven z pohybujícího se letadla, v Ohiu nesmíte opíjet ryby, v Utahu nesmíte usnout v továrně na sýry a v Baltimoru, vážení, si nemůžete vzít s sebou do kina ani lva.

Střílení po bizonech z druhého patra hotelu je ilegální, takže šup do třetího. Až příště pojedete do Texasu nechte, výjimečně, encyklopedii Britannicu raději doma. Je tam totiž zakázaná, protože obsahuje návod na výrobu domácího piva. Pamatujte, že v Utahu mají ptáci ve vzduchu přednost před letadly a rybaření z koňského sedla je zakázáno. A pokud byste si chtěli vyšlapovat po Salt Lake City s papírovým pytlíkem, ve kterém jsou housle, tak máte smůlu.

 

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".