Nejsilnější zemětřesení v historii

Nejsilnější zemětřesení v historii

Zemětřesení jsou jedněmi z nejhorších živelných pohrom, jaké si pro lidstvo naše planeta připravila. Když se hovoří o nejsilnějších zemětřeseních v historii, je třeba zmínit událost, která se odehrála v jihoamerickém Chile v roce 1960.

Ničivé zemětřesení na jihu Chile

Nejničivější zemětřesení v dosavadní historii lidstva se odehrálo 22. května 1960 v Chile. Bylo naměřeno 9,5 stupně Richterovy škály. Počet obětí není do dnešních časů úplně přesně znám, ale pohybuje se v rozpětí mezi 2200 – 6000 mrtvých.

Oblast kolem měst Valdivia a Concepción na jihu země byla kompletně srovnána se zemským povrchem. Otřesy země způsobily škodu, jež se odhaduje na 52 – 104 miliard korun. Jak už to u zemětřesení bývá, následovaly vlny tsunami, jež postihly i Havaj, Japonsko a Filipíny. O zemětřesení v Chile se hovoří dodnes a ve španělsky mluvících zemích je známo jako Gran Terremoto de Chile.

Epicentrum zemětřesení se nacházelo v obci Lumaco v provincii La Araucanía poblíž pobřeží. Seizmická aktivita trvala od 22. května až do 6. června. Kromě zmíněného tsunami zemětřesení vyvolalo i výbuch sopky Puyehue v Andách. Největší poškození vykázalo přímořské město Valdivia jižně od epicentra a celý okolní region, který se v současné době nazývá Los Ríos. Severněji ve městě Concepción proběhlo o něco slabší zemětřesení již 20. května. Ve městě Concepción se zřítilo velké množství domů a důležitý most přes řeku Bío Bío. Zemětřesení z roku 1960 za sebou nechalo na dvě stě tisíc lidí bez střechy nad hlavou.

Chilské zemětřesení nebylo nejničivější

Zemětřesení sice bylo největší v celé lidské historii, nicméně zdaleka se nejednalo o zemětřesení s natolik závažným dopadem, jako platí u některých rozsahově menších zemětřesení. Například za nejhrozivější se dá označit zemětřesení, jež se odehrálo v čínské provincii Šan-si v lednu roku 1556. 23. ledna se odehrálo zemětřesení o síle kolem osmi stupňů Richterovy škály, což způsobilo mohutné sesuvy půdy, při nichž zemřelo přibližně osm set tisíc lidí, což tvořilo více než polovinu populace celé oblasti. Chilské zemětřesení mělo sice sílu o 1,5 vyšší na Richterově stupnici, nicméně čínské zemětřesení bylo o to horší, že se stalo v oblasti, kde si lidé vybudovali město na nestabilním místě na usazeninách spraše. Do dnešní doby však nebylo chilské zemětřesení překonáno co se Richterovy stupnice týká.