Největší nesmysly v kriminalistických seriálech

Největší nesmysly v kriminalistických seriálech

Také se rádi díváte na Kriminálku Miami nebo Sběratele kostí? A také se od jejich tvůrců necháte tahat za fusekli u každého testu DNA nebo sběru vzorků ochlupení? Změňte to a podívejte se, co si tvůrci kriminalistických seriálů nejčastěji přizpůsobují k obrazu svému.

Test DNA do 24 hodin

Ano, testy DNA je možné získat do několika hodin, ale pouze v případě, že jde o nepoškozený materiál získaný přímo od testovaného objektu. Vzorky s DNA sebrané z místa činu už vždy více či méně poškozené jsou, takže na jejich analýzu budou v laboratoři potřebovat dny nebo dokonce týdny. U kosterních nálezů to (v závislosti na jejich stáří) trvá klidně i půl roku. Blesková odhalení z laboratoře tedy nečekejte.

Maxi super ostré rozlišení

Vzpomínáte si na obrázek auta tak rozmazaný, že je stěží vidět víc než bílý flek na tmavém pozadí? A přesto stačí pár kliků na počítači a dostanete ostrý obraz poznávací značky nebo řidiče.. Bohužel tato technologie je zatím z říše sci-fi. Vždy záleží na rozlišení a to mívají pouliční kamery nebo mobilní telefony poměrně tristní. Lepší informace je možné získat jen složením několika obrázků snímaných z různých úhlů. Naproti tomu detailní výřezy z fotografií pořízených na místě činu možné jsou, protože policie vždy používá zařízení s vysokým rozlišením (např. Spheron – sférická kamera, kterou používají i naši kriminalisté).

A máme vlas!

Fascinuje vás, jak kriminalisté na místě činu najdou vždycky ten vlas či chlup, který zrovna potřebují? To by bylo možné jen kdyby šlo o sterilní prostředí, ve kterém se odehrála právě jen ta jediná vražda. V opačném případě je třeba v laboratoři zanalyzovat celou řadu vzorků (chlupy domácích mazlíčků, vlasy členů domácnosti, umělá vlákna apod.), což může trvat klidně několik měsíců.

Otisky prstů

Stejné je to i s otisky prstů. Najít ten jeden konkrétní a průkazný dá u náhodného pachatele docela práci. A na místě činu jich bývá velká spousta. Hodně otisků je navíc rozmazaných nebo jsou na téměř nesnímatelných površích. A sestavit otisk prstu na střípcích roztříštěného skla? Tak to už je prakticky nemožné.

Začichám a vím

Bojíte se, že by vás příliš silný parfém mohl prozradit? Vždyť na místě činu zůstanou jeho stopy ještě dlouhé hodiny. Potěším vás, parfémy obsahují těkavé látky, které se vypařují různě dlouho. Tentýž parfém proto bude za pár hodin vonět úplně jinak. A nedokážou ho identifikovat ani ty úsměvné přenosné analyzátory, které s sebou vyšetřovatelé někdy nosí.

Pokec nad mrtvolou

Nad otevřenou mrtvolou si detektivové běžně povídají s patologem, divže přitom nepijí kafíčko. Není to nemožné, pokud jde o zkušené vyšetřovatele. V pitevně navíc nejsou cítit mrtvoly, ale spíše pronikavá směs desinfekčních prostředků. Téměř nemožné je to ovšem nad mrtvolami ve vysokém stupni rozkladu (plaváčci apod.). Zápach z nich se totiž nedá jen tak něčím přerazit, o zvyknutí ani nemluvě.

 

 

 

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".