Největší nesmysly ve sci-fi seriálech

Největší nesmysly ve sci-fi seriálech

Díla z oblasti science-fiction se pravidelně umísťují na vrcholu žebříčku sledovanosti. Zvláště tvůrci sci-fi seriálů se však často uchylují k nesmyslů, které jim samotným usnadní práci a běžný konzumní divák je ani nezaznamená.

Jedna gravitace, jeden jazyk, jeden svět...

Fanoušci STAR WARS mají jasno. Planeta Hot je prostě kompletně z ledu zatímco na Tatooinu je k vidění jen poušť a zase poušť. Nikoho nezajímá, že život na podobné planetě by se zkrátka nedokázal udržet. Živá planeta totiž musí mít hned několik úplně odlišných biomů, které díky odpovídajícímu pohybu vzdušných a vodních proudů udržují na planetě příznivé podmínky. Bez nich to prostě nejde. Nicméně tuto chybu najdeme prakticky v celé sci-fi tvorbě. Mimochodem nepřipadaly vám občas planety ve Stargate všechny na jedno brdo?

Stejné je to i s jazyky. Zvláště americké seriály si s nějakou jazykovou bariérou hlavu nelámou. Všude se zkrátka mluví anglicky a hotovo. Čestné uznání na tomto místě patří seriálu Doctor Who a jeho překládající Tardis nebo babylónské rybce ve Stopařově průvodci po galaxii.

Podle scénáristů mají navíc úplně všechny planety stejnou gravitaci. Jsou tudíž stejně velké a stejně geologicky poskládané jako naše planeta Země. Reálné? Ale kdež. O něco menší nebo větší gravitace by vůbec nijak nebránila rozvoji života podobného typu, jaký je k vidění v naší sluneční soustavě. Nicméně hrdinové by si občas museli nadlehčeně zaskákat nebo se naopak k povrchu přitisknout silou, která by jejich chůzi připodobnila spíše k brodění se hlubokou vodu, Ale to už by bylo asi pro herce moc složité.

Jeden život, dá se říct

Mimochodem, nebylo vám nikdy divné, že všichni mimozemšťané mají poměrně slušnou humanoidní podobu? Nějaké ty ruce, chapadla nebo oči navíc už moc odlišnosti nepřidají. Chůze po dvou nohách se u lidí vyvinula jako důsledek obývání savan s vysokou trávou. Nebylo zkrátka dost dobře možné vidět do dálky, tak se naši předci museli chtě nechtě napřímit. Ale opravdu formovaly všechny rasy napříč galaxiemi stejné klimatické a vývojové podmínky?

Když už se ve sci-fi nějaká zvláštní rasa objeví, bývá obvykle na energetické bázi (třeba Entita ze SG). A to je trochu škoda, nemyslíte?

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".