Největší pivní veletrh Oktoberfest

Největší pivní veletrh Oktoberfest

Česká republika je zemí pivu zaslíbenou, a proto většina populace ví o tom, že se v sousedním Německu každoročně odehrává pivní festival, který nese název Oktoberfest. A není to festival ledajaký, protože se označuje jako největší pivní festival světa.

Začátek se svatbou

Oktoberfest se s železnou pravidelností odehrává v Mnichově, hlavním městě Bavorska. Většinou trvá šestnáct dnů a ve většině případů končí první říjnovou neděli.

Původ lze spatřovat již v devatenáctém století. V roce 1810 se totiž konala svatba korunního prince Ludvíka Bavorského s Terezou Sasko-Hildburghausenskou. Princ a celý dvůr se rozhodli pozvat celé město na oslavu, která se konala mezi 12. -17. říjnem a zakončena byla koňským dostihem. V následujících letech se poté slavnosti pro obrovský úspěch opakovaly. Postupem času se prodlužovaly a byly posunuty směrem k září, což bylo způsobeno lepším počasím během září.

 

Z historického hlediska je však dáno, že Oktoberfest končí o prvním říjnovém víkendu. V současnosti se jedná o největší pivní festival světa, na který každý rok přijede do Německa přibližně šest milionů lidí, kteří se usídlí na Tereziánské louce. Přibližně sedmdesát procent návštěvníků je z Bavorska a ostatní lidé přijíždějí z dalších zemí. Návštěvníci často nosí typické bavorské klobouky s chomáčkem kozí srstí a tradiční bavorský kroj. Svůj název si akce udržela i poté, co byla kvůli teplejšímu počasí přesunuta na září.

 

Drahé pivo

Oktoberfest začíná v září již od roku 1872. Tradičně tento pivní festival startuje v sobotu. Některá čísla z Oktoberfestu rozhodně nejsou bez zajímavosti. Přibližně třicet procent roční produkce bavorských pivovarů se spotřebuje během Oktoberfestu. Během festivalu je zaměstnáno prací na něm zhruba dvanáct tisícovek lidí, přičemž přibližně patnáct set z nich funguje jako číšníci.

Na festivalu se dá i sedět, protože k dispozici bývá kolem sta tisíc míst k sezení. K Oktoberfestu již tradičně patří spousta žíznivých lidí, ohromné množství piva, lidová hudba, kroje, perníčky a ruská kola. Kromě piva v nabídce nemohou chybět ani pečená žebra, kuřata, vepřová kolena či klobásy.

Pivo v poslední době poměrně podražilo a v roce 2015 se nedalo sehnat levněji než za deset euro, což je skutečně vysoká cena za litrovou sklenici piva. Samotný festival už se bohužel v průběhu času proměnil na veliký komerční podnik, kde v současné době hosté utratí stovky milionů eur.

Přesto je Oktoberfest určitou Mekkou všech pivařů a určitě se vyplatí se na festival alespoň jednou podívat. Na Oktoberfest však existuje i jedna černá vzpomínka, kdy v roce 1980 byl spáchán atentát – při výbuchu zemřelo osmnáct lidí a přes dvě stě jich bylo zraněno. Útok byl připsán pravicovému extrémistovi Gundolfu Köhlerovi, který sám při výbuchu zemřel.