Nejvyšší muž měřil 272 centimetrů

Nejvyšší muž měřil 272 centimetrů

Průměrně vysoký muž v Dánsku či Nizozemsku měří 184 centimetrů a Češi jsou hned za těmito národy. Průměr však nestačí a každý z nás asi někdy přemýšlel, jak vysoký musel být nejvyšší člověk v historii. Nejvyšším doloženým mužem byl Američan Robert Wadlow, jenž měřil v době své smrti neuvěřitelných 272 centimetrů.

Obr-gentleman

Robert Pershing Wadlow se narodil 22. února 1918 v Altonu ve státě Illinois, nicméně po narození nic nenasvědčovalo tomu, že doroste do obrovských rozměrů. Při narození neměl ani celá čtyři kila a do čtyř let jeho růst probíhal naprosto běžným způsobem. Raketový růst ovšem začal ve čtyřech letech, a když dovršil deset roků, měřil již dva metry.

Otec Roberta Wadlowa, Harold, měřil 180 centimetrů, ale jeho syn dorostl do úctyhodných 272 centimetrů. Již ve věku osmi let byl Robert větší než jeho otec. Na základní škole pro něho museli vyrobit speciální lavici. V roce 1936 Wadlow dokončil Alton High School a přihlásil se ke studiu práv na Shurtleff College. Robert Wadlow se vždycky choval nesmírně slušně a zdvořile, takže si dokonce vysloužil přezdívku „obr-gentleman“. Wadlow se dočkal i dalších přezdívek jako „Gigant z Illinois“ či „Obr z Altonu“.

Ve svojí době patřil k nejpopulárnějším lidem v Americe. V roce 1936 se vydal na turné po USA s Ringling Brotherc Circus a v roce 1938 propagoval boty společnosti International Shoe Company, která byla později známá jako Interco. Díky tomu získal zdarma boty, které mu byly ušité přímo na míru, což pro něho bylo hodně důležité, jelikož boty se na jeho chodidlo sháněly velice těžce. Chodidlo Roberta Wadlowa totiž měřilo sedmačtyřicet centimetrů. Běžně tedy za boty musel platit kolem sta dolarů, což byly na tehdejší dobu opravdu velké peníze.

Mohl dorůst ještě více

Unikátní výšku, do níž Robert Wadlow dorostl, odborníci přisoudili hlavně hypertrofii hypofýzy, při níž tělo vykazuje nadměrnou úroveň růstových hormonů. Wadlow se pokoušel vést úplně normální život. Mezi jeho záliby patřilo sbírání nálepek z krabiček od zápalek a sbíral také poštovní známky. Wadlow fotografoval a svoji enormní velikost bral vždy s dávkou humoru. Jednu dobu Wadlow vážil přes 220 kilogramů. I přes svoji výšku nikdy neměl nějaké zásadní zdravotní potíže. Problémy měl snad jen s dlouhými chodidly, na nichž se mu často vytvářely otlaky. Ostatně to se mu stalo osudným.

Robert Pershing Wadlow zemřel 15. července 1940 v Manistee v Michiganu ve věku pouhých 22 let. V době úmrtí vážil 199 kilogramů. Příčinou úmrtí byla infekce, která se mu do těla dostala z prachobyčejného puchýře na pravé noze. Wadlow ještě v době smrti nesl prokazatelné známky růstu a je takřka jisté, že pokud by nezemřel, mohl se dorůst ještě o pár centimetrů více. Když Wadlow zemřel, jeho rakev dlouho 3,28 metrů neslo dvanáct mužů a za rakví kráčelo přibližně čtyřicet tisíc obyvatel jeho rodného Altonu. Pohřben byl na hřbitově Oakwood. Do dnešní doby je Robert Wadlow nepřekonaným rekordmanem co se lidské výšky týká. Jeho obří boty byly do současnosti zachovány a nachází se na různých místech, např. Snyder’s Shoe Store of Ludington and Manistee v Michiganu a v altonském muzeu historie a umění.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".