Objev vody na Marsu

Objev vody na Marsu

To, o čem se nedávno ještě mluvilo jako o sci-fi, se zdá být pravdou. Podle posledních výzkumů NASA by se na planetě Mars měla nacházet tekoucí voda. Podle vědců z vesmírné agentury by tato voda měla být slaná a vytvářet na povrchu koryta, jež se proměňují v průběhu jednotlivých ročních období.
 
Všechny tyto zprávy ovšem nemají přímé důkazy, ale jedná se o výsledky spektrální analýzy fotografií „Rudé planety“. Vodní koryta se objevují na fotografiích hlavně v létě a míří z kopců dolů. Jakmile se planeta opět začne ochlazovat, vodní koryta se postupně ztrácí. Poprvé byly fotografie dokazující přítomnost vody pořízeny již na počátku roku 2011 sondou Orbiter. Z toho vyplývá, že vědcům zabralo více než čtyři a půl roku, než se dostali k dokončení spektrální analýzy a objevily stopy solí, jež po sobě může na povrchu zanechat pouze slaná voda. O sladké vodě na povrchu Marsu nemůže ostatně být vůbec řeč, protože by se ihned po objevení na povrchu vypařila či zmrzla. Je to z důvodu průměrné teploty, která se pohybuje kolem -55 stupňů Celsia a na vodu platí i velice nízký atmosférický tlak planety. Vysoký poměr soli ve vodě na Marsu dovoluje, aby zůstala tekutá.
 
Veškeré důkazy se však zatím dají označit pouze za náznaky, protože fotky nemají dostatečné rozlišení, aby se dalo se stoprocentní jistotou potvrdit, že struktura povrchu se změnila ve vodu. Zkoumány byly prozatím čtyři oblasti nacházející se poblíž rovníku Marsu. Konkrétně se jedná o velký kaňon Coprates Chasma, Horowitzův kráter, Hale a Palikir. Stopy solí byly nalezeny ve všech těchto zkoumaných oblastech. Vědečtí pracovníci hovoří o tzv. solance, což je roztok, jenž v sobě má mnohem více soli, než na kolik jsme zvyklí třeba u mořské vody. Samozřejmě si také nelze představovat, že se ve vodě na Marsu nachází kuchyňská sůl, ale jedná se o perchloráty, což jsou látky pro člověka toxické. Ještě před krátkým časem se o vodě na Marsu hovořilo jako o nesmyslu a nyní o vodě na „Rudé planetě“ hovoří samotná NASA, což je známka, že se jedná o objev vskutku významný. Nyní se k Marsu opět budou směřovat pohledy všech, kdo hledají život ve vesmíru. Konkrétně v okolí vody je asi místo, kam budou nadšenci směřovat své naděje.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".