Objevte kouzlo Jižní Moravy

Objevte kouzlo Jižní Moravy

Cestujete rádi po České republice? Rádi objevujete kouzelná zákoutí naší země, která nám nabízejí tajemství z historie, dokonalou přírodu a vynikající gurmánské zážitky? Pak byste se měli vydat do jedné z nejkrásnější části naší země. Ptáte se, jakou oblast máme na mysli? Je to Jižní Morava, jejíž kouzlo vám částečně poodhalíme v následujícím článku.

Nahlédněte pod pokličku Jižní Moravy

Jižní Morava je oblastí ukrývající mnoho skvostů české architektury a pestrou paletu historických i přírodních památek. Jen na okraj začneme druhým největším městem v České republice. Postupně se nakloníme přes okraj Macochy a poté zamíříme do jedinečného Lednicko-valtického areálu. V nespolední řadě probrouzdáme pálavskými vinnými sklípky a necháme se okouzlit svébytným folklorem Slovácka.

Brno plné tajemné historie i kontroverzní architektury

Jak jsme slíbili, začneme naši exkurzi za kouzlem Jižní Moravy v moravské metropoli, v Brně. Brno je druhým největším městem České republiky a je známé jako kulturní, divadelní a uvolněné „venko-město“. Ptáte se proč „venko-město“? Důvode je jednoduchý. Brno je sice druhým největším městem České republiky, ale svým jedinečným rázem vytváří specifické prostředí, kde můžete na každém kroku narazit na někoho známého. A navíc je Brno obklopené dokonalou přírodou, o čemž svědčí Mariánské údolí, Bílovice nad Svitavou a údolí Lišky Bystroušky či Zamilovaný háj.

Přejděme však k tomu hlavnímu. V Brně najdete jednu z českých památek UNESCO, která má jedinečný ráz. Jedná se o Vilu Tugendhat. Nejedná se o klasickou památku, nýbrž o funkcionalistický skvost, v čemž je spatřována jedinečnost této památky nacházející se v Černých Polích. Včetně Tugendhatu zde můžete navštívit i pevnost Špilberk s katakombami či kostel na Petrově.

Více informací o vile Tugendhat zde.

Moravský kras a kouzelné jeskyně

Kousek od Brna se rozléhá přírodní skvost nesoucí jméno Moravský kras. Procházka po něm vám nabízí možnost pokochat se krásnou přírodou, projet se na lodičkách krápníkovými jeskyněmi a pohlédnout na dno nejznámější české propasti, Macocha.

Bitva Tří císařů

Pokud si aspoň matně vzpomínáte na hodiny dějepisu a na jednu z nejvýznamnějších bitev v evropské historii, na bitvu Tří císařů, pak si možná vybavíte jméno Slavkov. Město Slavkov, u něhož se tato bitva mezi Napoleonem I., Alexandrem I. a císařem Františkem odehrála, leží východně od Brna. Ve Slavkově můžete navštívit nejen bývalé bojiště, ale také Starou poštu, Mohylu míru či zámek, kde můžete prožít virtuální bitvu.

Lednicko-valtický areál aneb Zahrada Evropy

Milovníky všech památek potěší návštěva Lednicko-valtického areálu. Ne nadarmo je tento areál přezdíván Zahradou Evropy. Vždyť se jedná o nejrozsáhlejší parkově upravenou krajinu nejen v Evropě, ale rovnou na světě.

Tento rozsáhlý komplex zahrnuje dva kouzelné zámky (zámek V Lednici a zámek ve Valticích) a k tomu celou řadu romantických staveb (Apollonův chrám, vyhlídkovou věž Minaret, Dianin chrám, umělou zříceninu Janohrad, atd.).

Více informací o Lednicko-valtickém areálu zde

Romantická Pálava

Zavítáte-li na Jižné Moravu, neměli byste zapomenout navštívit Pálavu rozléhající se v severozápadním výběžku Panonské nížiny. Jedná se o nejteplejší oblast České republiky a biosférickou rezervaci UNESCO, které pečlivě střeží poklady lovců mamutů a krásnou Věstonickou Venuši.

Svoji prohlídku můžete začít v Dolních Věstonicích, kde můžete navštívit muzeum, a následně se můžete vydat na Pálavské vrchy, na nichž se tyčí tajemné zříceniny (Sirotčí hrádek a Dívčí hrady). Pod opačným koncem Pálavských vrchů se nachází kouzelný podnik Kafé Fara v Klentnici. Večer pak můžete strávit v Mikulově a přilehlých vinných sklípcích.

Slovácko se svým jedinečným folklórem

A když už jsme u těch vín a vinných sklípků neměli bychom zapomenout na kouzelné Slovácko, oblast Jižní Moravy s jedinečným folklórem. V centru všeho slováckého dění vás překvapí bývalá politická věznice v Uherském hradišti, která se však otevírá pouze jednou do roka na Slavnosti vína a otevřených památek.

Co vy na to? Co máte na Jižní Moravě rádi vy?