Pět nejtemnějších tajemství coca coly

Pět nejtemnějších tajemství coca coly

5) Kokain - Coca Cola se původně jmenovala Pemberton´s French Wine Coca a obsahovala směs listů koky, kolového oříšku, damiány, a kokaethylenu (kokain smíchaný s alkoholem). Lékárník John Stith Pemberton vymyslel Coca Colu v Atlantě a brzy se stala populární v jihovýchodní části USA. Když Atlanta zavedla v roce 1886 prohibici, vytvořil Pemberton nealkoholickou verzi svého již populárního nápoje. Vínná součást byla nahrazena cukrovým sirupem a nápoj byl pojmenován Coca-Cola. Nápoj byl znám pro své léčebné účinky a stal se velmi populární mezi vyšší bílou společností, která Colu považovala za nápoj intelektuálů. Recept na Coca Colu byl velmi dlouho přísně tajný, ale v roce 1891 bylo tiskem odhaleno, že Coca Cola obsahuje kokain. Coca Cola musela změnit svou marketingovou strategii a místo léčivých efektů propagovat ty podpůrné. V roce 1903 byl kokain z receptu definitivně odstraněn. Podle New York Times totiž "Každý, kdo měl v kapse aspoň niklák, mohl pít kokainový nápoj. Střední třída se bála, že tento nápoj začnou ve velkém pít Afroameričané. Jižní noviny psaly o tom, že černí uživatelé kokainu znásilňovali bílé ženy a policie je nemohla zastavit." Od roku 1914 je v USA kokain nelegální, recept na Coca-Colu se ale ustálil až v roce 1929. Do té doby stále obsahovala malé množství listů koky.

4) Přísada č. 5 - Od kokainu byla Coca Cola očištěna v roce 1929, ale extrakt z listů koky se v ní nachází dodnes. Psychoaktivní látka, která má za následek účinky kokainu, je ale před použitím v nápoji extrahována a odstraněna. Extrakci provádí Stepan Corporation v New Jersey. Tato společnost má jako jediná povolení americké protidrogové centrály k dovozu listů koky do USA. Ročně jich importuje 175 000 kilogramů. Pokud by z toho byl vyroben kokain, měl by na ulici hodnotu 21 miliard dolarů. A právě tento extrakt je nazýván Přísadou číslo 5.

3) Kolumbie - V roce 2001 bylo federálním soudem v Miami vedeno soudní řízení proti Coca Cole iniciované dvěma stáčírnami z latinské Ameriky - Bebidas y Alimentos a Panamerican Beverages (Panamco). Soud vedli United Steelworkers Union a Mezinárodní výbor pro práva pracujících. Oscar Dario Soto Polo a dalších 8 členů unie bylo během soudu zavražděno. Pravicové milice kolumbijské vládní paramilitární organizace United Self-Defense Forces of Colombia (AUC) tyto vraždy spáchaly. AUC má napojení na kolumbijskou armádu a neoficiálně má také podporu vládních špiček. Podle soudu dal ředitel závodu příkaz k vraždění. Coca-Cola se vždy od vražd distancovala.

Mluvčí Coca Coly v roce 2001 řekl - Naše společnost odmítá spojení s těmito zločiny. Jednalo se o závody, které nevlastníme ani neřídíme." Závody byly řízeny mexickou společností FEMSA, podle které "FEMSA a COca-Cola Company jsou dlouhodobými obchodními partnery již od roku 1993. FEMSA je majoritním vlastníkem Coca-Cola FEMSA s 48,9% akcií a hlasovacím právem 63%. COca-Cola Company vlastní 28,7% akcií a 37% hlasovacího práva. Veřejní akcionáři mají zbylých 22,4% akcií a omezená hlasovací práva.

2) Fanta - Fanta byla vymyšlena v Německu roku 1941. Vyvinul jí ředitel divize Coca Cola Deutschland, Max Keith. Fanta podle všeho velmi silně podporovala nacisty. Kvůli sankcím a embargům nebylo možné dodávat oficiálně do Německa Coca Colu, a proto byla vyvinuta Fanta. Po válce byla Fanta začleněna plnohodnotně do Coca-Cola Company.

1) Závislost na Coca-Cole - Třicetiletá Novozélanďanka Natasha Harrris zemřela, protože pila denně dva galony Coca Coly. Podle novin Huffington Post "Patolog Dr. Dan Mornin zjistil, že zemřela nejspíš na hypokalémii nebo málo draslíku, což mohla způsobit závislost na Coca Cole."

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".