Poblíž Země proletěl asteroid

Poblíž Země proletěl asteroid

Asteroidy kolem planety Země nelétají úplně každou chvíli, ale posledního října jsme se mohli na jeden takový asteroid na obloze podívat.

Halloweenský asteroid

Poblíž Země se ve vzdálenosti přibližně 500 000 kilometrů nacházel asteroid 2015 TB145. Vzhledem k načasování průletu kolem naší planety se tento asteroid honosí přezdívkou „halloweenský“, protože právě v den průlet se tento anglosaský svátek slavil. Jedná se o objekt o průměr někde mezi 290-600 metry. Příliš podrobností o asteroidu není známo, protože vědcům se podařilo ho objevit teprve 10. října letošního roku, tudíž nebylo mnoho času na průzkum. Každopádně existuje předpoklad, že jde o takzvanou mrtvou kometu, jež po množství oběhů okolo Slunce ztratila svůj ohon, tedy většinu těkavých látek. Kolem svojí osy se tento objekt otočí jednou za pět hodin. Tento asteroid se jako „halloweenský“ označuje také z toho důvodu, že má příhodný tvar. Připomíná totiž vzdáleně lebku.

U nás nebyly příliš vhodné podmínky

Asteroid se planetě Zemi nejvíce přiblížil kolem šesté hodiny večerní středoevropského času. V tu dobu se asteroid dostal na vzdálenost přibližně 489 000 kilometrů od Země. To je pro představu 1,3násobek vzdálenosti mezi naší planetou a Měsícem. Na obdobný blízký průlet planetky podobné velikosti kolem Země se můžeme těšit podle informací vesmírných úřadů nejprve až v roce 2027. V naší vlasti nebyly pro pozorování průletu asteroidu příliš dobré podmínky, protože asteroid proletěl velice nízko nad obzorem. Z toho důvodu nebyly přichystány žádné velké opatření s ohledem na pozorování průletu nad naším územím. Ostatně na špatné podmínky již dopředu upozorňovala ondřejovská observatoř. Amatérské pozorování bylo skutečně špatně uskutečnitelné. „Halloweenský“ asteroid tedy sledujícím v České republice příliš zajímavého neposkytl.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".