Pomeranian: živý plyšový medvídek

Pomeranian: živý plyšový medvídek

Viděli jste někdy na fotce nebo v parku psa, o kterém jste si pomysleli, že prostě nemůže být živý? Pak to byl určitě pomeranian, populární pes s nadýchanou srstí a tváří plyšového medvídka.

Pomeranian versus trpasličí špic

Pomeranian byl v roce 1998 k velké nelibosti chovatelů Mezinárodní kynologickou federací zařazen do kategorie evropského německého špice. Mezi chovateli a vystavovateli obou plemen panuje jistá rivalita. Pomeranian sice pochází z německého špice, ale vyšlechtěn byl na území Spojených států a Anglie. V současnosti se těší mnohem větší popularitě než tradiční německý špic.

Vývoj plemene

Stejně jako u mnoha jiných, nyní velmi populárních psích plemen, trval vývoj pomeraniana do současné podoby velmi dlouho. Ačkoliv to při pohledu na dnešního pomeraniana zní neuvěřitelně, v 18. století to byl pastevecký pes, který hlídal ovčí stáda. Pes, který vážil asi 30 kilogramů, byl mimo jiné oblíbeným plemenem anglické královny Šarloty, manželky anglického krále Jiřího III. Oblíbila si jej i královna Viktorie, které si ho v roce 1888 přivezla do Anglie z jedné své návštěvy Itálie. Tehdy se započala opravdová obliba tohoto plemene, při jehož chovu se už od začátku dbalo na neustálé zmenšování jeho kostry.

Jaký je?

Pomeranian vyniká svou inteligencí a temperamentem. Vyžaduje bezmeznou pozornost, může i žárlit na jiná zvířata. Zároveň je však velmi poslušný a dá se poměrně snadno vycvičit. Kromě lišáckého výrazu je pro něj typická velmi hustá, nadýchaná srst, která je u tohoto plemene velmi důležitá. Šlechtěním se změnila také jeho kostra, která je v porovnání se stavbou těla německého špice mohutnější.

 

Asi neuvidíte běžně po ulici běhat psa, co vypadá jako plyšový medvídek, neboť toto plemeno u nás není tolik rozšířené a rozhodně nemůže jiným malým, velmi rozšířeným plemenům, jako je například tolik populární jokšírský teriér. Pokud už na něj narazíte, věřte, že to opravdu není plyšová hračka, ale temperamentní pes, který jako by z oka vypadl plyšovému medvídkovi.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".