Pozorování UFO v Roswellu

Pozorování UFO v Roswellu

Létající talíře a mimozemské civilizace trápí lidstvo již celou řadu let. Lidé samozřejmě přemýšlí o tom, jestli jsou jediná civilizace ve vesmíru, a proto jakmile se objeví jen trochu něco podivného, snaží se v tom někteří lidé najít senzaci a návštěvu z vesmíru. Jeden z fenoménů dvacátého století je i pozorování UFO v Roswellu.


Velká událost roku 1947

O pozorování UFO v Roswellu se hovoří pod různými názvy. Říká se mu roswellský incident, roswellská událost či roswellská katastrofa. Mělo jít o pozorování neidentifikovatelného létajícího objektu, jeho následnou havárii a vyproštění údajných trosek přibližně 130 kilometrů od města Roswell v Novém Mexiku.

Všechno se událo v červenci 1947. Roswellský incident se stal pouhých osm dní poté, co Kenneth Arnold pozoroval a široce zdokumentoval UFO. Událost v Roswellu je jedním z nejznámějších a nejlépe zdokumentovaných případů UFO.

UFO bylo sledováno v podvečerních hodinách 2. července 1947. UFO mělo diskovitý tvar a letělo od Roswellu severozápadním směrem. Druhý den ráno objevil farmář William Brazel se synem a dcerou na své farmě rozptýlené trosky, na což upozornil místního šerifa Wilcoxe. Ten se spojil s majorem Jessem A. Marcelem z letecké základny pozemních sil v Roswellu. William Brazel byl následujících několik dní oficiálně uvězněný a bylo mu řečeno, že by s ohledem na vlastní bezpečnost neměl o události s nikým hovořit.

Údajný meteorologický balón

Major Jess A. Marcel společně s vojáky 509. bombardovací skupiny na ranči zajistil trosky, přičemž sám Marcel tvrdil, že se na farmě našly pouze malé trosky. V pozdější době se však rozšířily i další spekulace o tom, že bylo objeveno i celé diskovité letadlo a těla mimozemšťanů.

Trosky byly odvezeny na vojenskou základnu do Roswellu a na rozkaz plukovníka Blancharda převezeny na leteckou základnu Wright-Patterson. Major Marcel se k dalšímu průzkumu trosek kvůli nařízení svých představených již nedostal. 8. června byla vydána oficiální zpráva, že byl získán „jistý disk“, což bylo ještě ten samý den opraveno na „meteorologický balón“.

Konspirační teorie

Po roswellském incidentu se objevila celá řada různých hypotéz, protože lidé nebyli dostatečně informováni a všechno podléhalo utajení. Trosky údajně měly obsahovat záhadné hieroglyfy na velice tenké fólii, která se zdála téměř nezničitelná a byla velmi ohebná.

Jeden ze svědků, G. L. Barnett, tvrdil, že spatřil jinou havárii u městečka Socorro v Novém Mexiku, kde měl údajně být nalezen celý létající disk s mrtvými mimozemskými těly, k čemuž byla vyslovena domněnka, že letící objekt explodoval nad farmou v Roswellu, kde z něho odpadly pouze části, a zbytek spadl u Socorra. Roswellský případ podle této teorie měl být pouze vymyšlený a měl sloužit jako zástěrka reálného případu v Soccoru.

US Air Force v roce 1995 vydalo oficiální zprávu, podle níž šlo s největší pravděpodobností o zkušební balón, který nesl zkušební figuríny. Další možností je havárie tajného dopravního prostředku, který by byl testován armádou USA.

V oblasti Nového Mexika ve čtyřicátých letech působila společnost White Sands Missile Range, kde byli od roku 1946 soustředěni němečtí vědci. V šedesátých letech minulého století se také objevila němá černobílá nahrávka, která měla zachycovat pitvu mimozemšťana, nicméně později se ukázalo, že šlo o podvrh, k čemuž se přiznali i sami autoři.

Incident do dnešní doby nebyl uspokojivě vysvětlen, a proto je mezi lidmi rozšířen určitý mýtus, podle něhož má vláda USA řadu tajností spojených s mimozemskými civilizacemi.