Příjemné údolí Valle di Ledro

Příjemné údolí Valle di Ledro

Pro milovníky zeleně, hor a jezer existuje na naší planetě celá řada zajímavých destinací. Jednou z nich je i velice příjemné údolí Valle di Ledro, kde si to svoje najdou i milovníci adrenalinu.

Krásné zelené údolí

Údolí Valle di Ledro, jak již název napovídá, najdeme v Itálii. Jde o jedno z nejzelenějších údolí v zemi a nachází se v horách pouze trochu západněji od slavného Gardského jezera. Srdcem údolí Valle di Ledro je velice čisté a průzračné jezero Ledro. Jeho přirozenou krásu ještě umocňují okolní horské štíty, jež se zrcadlí na hladině. Nejvyšší horou v okolí je Tremalzo a při velice dobré viditelnosti můžete z hory dohlédnout přes jezero Ledro až na Gardu. Kombinace hor a jezera dělá z údolí perfektní místo pro dovolenou v přírodě. Můžete si užít dostatek uvolnění a odpočinku nebo třeba sportu, protože i toho se zde nadějete hodně. Vyzkoušet si můžete např. pěší turistiku, jízdu na horském kole nebo třeba vodní sporty na jezeře.

Adrenalinové zážitky


I milovníci adrenalinových zážitků si v údolí Valle di Ledro přijdou na své. Ti si mohou dokonce vybírat, protože se zde dá uskutečnit paragliding či kaňoning. Oba sporty se těší poměrně velké oblibě. Kaňoning ještě není tolik známý – jde o to, že se necháte unášet proudem a dostanete se na opravdu zajímavá místa. Nechybí ani vodní skluzavky, skoky do tůní či slaňování. Zdejší řeka Rio Palvico se pro tento sport nesmírně hodí, protože není příliš náročná, takže je ideální i pro naprosté nováčky. To řeka Rio Nero je o hodně dravější, a proto byste před jejím vyzkoušením měli mít s kaňoningem nějaké zkušenosti a určitě taktéž dobrou fyzickou kondici. Paragliding asi není třeba nijak obšírně představovat. Jde o let na dvoumístném padáku se zkušeným pilotem, který přináší skvělé zážitky. Můžete si pěkně z výšky prohlédnout nádherné údolí Valle di Ledro. Ceny nejsou úplně nejnižší a paragliding vyjde na přibližně sto euro, zatímco za kaňoning zaplatíte kolem šedesáti eur.

Vazby na Čechy

Jistě není bez zajímavosti, že Valle di Ledro má celkem silné historické vazby na Čechy. V některých místních restauračních zařízeních se setkáte s tím, že prodávají Gnocchi boemi, tedy české knedlíky. Najít se zde dají i lívance. To je způsobeno historickým děním v této oblasti. Po vypuknutí první světové války v Itálii se z okolních hor stala rakousko-italská fronta a civilní obyvatelstvo bylo preventivně odsunuto do rakousko-uherského vnitrozemí, což v tomto konkrétním případě znamená přesun do českých měst a vesnic, kde zdejší obyvatelstvo strávilo v českých rodinách čtyři roky a to zanechá následky. Po skončení první světové války si obyvatelé Valle di Ledro odvezli do vlasti řadu českých tradic a receptů. Může se tedy klidně stát, že vás ve Valle di Ledro budou vítat o něco vřeleji, než je tomu v případě jiných národů. Na počest příjemného přijetí, jakého se místním dostalo v Čechách, nesou některé z ulic a náměstí v údolí jména českých měst.

Trocha historie

Ovšem na své si přijdou i milovníci historie, protože jezero Ledro je známé archeologické naleziště památek z dobr bronzové. Jde hlavně o zachovalé pozůstatky domků stavěných na kůlech, které jezero vydalo poté, co bylo částečně vypuštěno kvůli nutným opravám hrází. Domky si mohou zájemci prohlédnout v Muzeu kůlových staveb – Museo delle pallafitti, které zároveň nabízí i kreativní laboratoře a naučné programy pro menší i větší návštěvníky. Celkem pěkné je i Muzeum lékárnické laboratoře Foletto v Pieve di Ledro. Toto muzeum zavede zájemce do historie původní lékárnické laboratoře z konce devatenáctého století. Ostatně rodinná lékárna zde funguje dodnes. Vyrábí se tam i nejznámější specialita celé oblasti, kterou je likér Picco Rosso.