Prokrastinace aneb zítra je taky den

Prokrastinace aneb zítra je taky den

Řídíte vše na poslední chvíli? Nebojte se, nejste v tom sami. Odkládání nepříjemných úkolů na pozdější dobu, jinak také prokrastinace, je záležitost více než aktuální, takřka jedna z nemocí dnešní uspěchané doby. Může se však jednat i o chorobné odkládání důležitých rozhodnutí. Jedinec se dostává do stresu a klesá jeho produktivita.


Proč prokrastinujeme?

Panuje obecné přesvědčení, že prokrastinace je způsobena leností a malou vůlí. To je však jen rozšířený omyl. Prokrastinace je sice zbytečná a neefektivní, není však způsobena nedostatkem ambicí či zahálkou, ale spíše neschopností využívat čas smysluplně. Pokud opravdu něco chceme a na něčem nám záleží, většinou nemáme s prokrastinací problém. V případě psychicky náročnějších činností musí však i sebedisciplinovanější člověk bojovat s nechutí. Pokud se nám do něčeho opravdu nechce, najdeme si najednou nejen tisíce výmluv, ale i spoustu momentálně důležitějších činností. Studentský pokoj není nikdy tak uklizený jako ve zkouškovém období. Stejně tak pracovní stůl je jako ze škatulky, pokud před sebou máme projekt, který nás nijak neoslovil.

Jak s prokrastinací bojovat?

Na internetu najdete spoustu návodů jak s prokrastinací skoncovat. Rovněž oddělení věnované rozvoji osobnosti každého knihkupectví přetéká příručkami, které slibují jednou provždy zatočit s prokrastinací. Přiznejme si však, že vše je jen otázkou vůle, stanovení priorit a schopností zorganizovat si čas. Vhodným řešením může být nalezení správné motivace k vykonání nepříjemné povinnosti, například ve formě nějaké odměny za odvedenou práci. Pokud se však naučíte čelit chorobnému odkládání úkolů, nejlepší odměnou vám bude pocit, že vše řešíte včas a nemáte žádné resty.

Začarovaný kruh

Prokrastinace je normální jev, avšak jen do určité míry. Někoho může paralyzovat a komplikovat mu každodenní fungování, omezovat jej v práci i osobním životě. Další důležité úkoly a rozhodnutí vedou k ještě většímu ochromení, pocitům úzkosti a viny. Jedinec se tak dostává do začarovaného kruhu, ze kterého není schopen se vymanit. V takovém případě už je nutné vyhledat odbornou psychologickou pomoc.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".