Reálné únikové hry dorazily do Česka

Reálné únikové hry dorazily do Česka

Kdo by neznal počítačové hry založené na plnění úkolů, řešení rébusů a hádanek, které nakonec vede k vysvobození ze zamčené místnosti či domu. Na rozdíl od většiny aktivit, které se, bohužel, přesouvají z reálného světa i do toho virtuálního, v tomto případě je tomu přesně naopak.

Reálné únikové hry, tzv. “útěkovky“, jsou v posledních 3 letech hitem zážitkových atrakcí a dnes již můžete za takovou zábavou vyrazit i v České republice.

Když zabrousíme na recenze takových podniků, budeme mít hned jasno: „ skvělá zábava, super atmosféra, fenomenálně božský zážitek, super adrenalin, absolutely brillinat ...“ a tak bychom mohli pokračovat do nekonečna. Jak napsal jeden ze spokojených zákazníků – prostě pecka!

Podstatou je dostat se za určitý časový úsek, většinou se jedná o šedesát minut, z uzamčené místnosti. Klíč získáte, když správně vyřešíte hádanky, hlavolamy, rébusy a překonáte rafinované nástrahy. V mnohém tyto hry připomínají francouzskou Pevnost Boyard, ale nepotřebujete zde fyzickou zdatnost a ani fobie z různých potvor vás ze soutěže nevyřadí.


Jedná se tedy o zábavu opravdu pro všechny dobrodružné povahy. A tím všechny je myšleno opravdu všechny, hry většinou  využívají univerzálních mezinárodně známých symbolů, nic není omezeno konkrétním jazykem, takže jsou i pro cizince, v jedné pražské únikové místnosti už měli i vozíčkáře a neslyšící.  Pro děti je komnata také otevřená. Prý mívají skutečně originální nápady a často přijdou na řešení dříve než rodiče.

Po celou dobu máte k dispozici nápovědu od provozovatelů, kteří vás sledují kamerovým systémem, a vidí tedy přesně zda jste na správné stopě a nebo jste sešli z cesty vedoucí ven.

 Místnosti jednotlivých provozovatelů jsou různě tématicky laděné, takže můžete utíkat z alchymistovy laboratoře, opuštěné tiskárny, šifrovací kanceláře 2. světové války a podobně. Místnosti sou plné rekvizit a je jen na vás zjistit, které jsou nějak potřebné   k nalezení cesty ven.

Rébusy, hádanky i šifry jsou rozličné, stejně jako zámky k otevření. Setkáte se se zvláštními zámky na speciální druhy klíčů, třeba magnetické. Jsou tam i mechanická zařízení, triky se světelnými efekty, s vodou, elektrickým proudem a různé vypínače. Zkrátka, když jednou vstoupíte dovnitř, určitě se nebudete nudit.

V Praze tyto hry v současnosti provozuje asi 15 společností, přičemž princip bývá obdobný. Najdete je také v Brně, Litoměřicích, Zlíně, Ostravě či Olomouci. Vstup pro skupinu od dvou do pěti hráčů vyjde přibližně na 1200 Kč. Ideální tip na dárek k Vánocům či narozeninám, co myslíte?

 

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".