Rooibos a jeho účinky na zdraví

Rooibos a jeho účinky na zdraví

Bylinný čaj rooibos se těší stále větší popularitě i v naší zemi. Tomuto nápoji se také říká Red Bush. Rooibos se připravuje z malého keře, jenž nese latinské pojmenování Aspalathus Linearis. S tímto keřem se můžete setkat jen v oblasti Cedarberg, které leží v blízkosti Kapského Města v Jižní Africe.

Vysoký obsah minerálních látek

Jak tedy působí roobos na lidské zdraví? Dovede ochraňovat proti procesu peroxidace lipidů, která nastává ve chvíli, kdy volné radikály poškozují buňky nervové a mozkové tkáně. Kdyby peroxidace lipidů trvala delší dobu, mohlo by to vést k degeneraci mozku a Alzheimerově chorobě. Rooibos na rozdíl od černého čaje pomáhá se vstřebáváním železa do organismu. Velice dobrou vlastností je vysoký obsah minerálních látek. K těmto látkám patří hořčík, mangan, vápník či zinek.

Mnoho antioxidantů a absence kofeinu

Rooibos v sobě má obsažené také vysoké množství silných antioxidantů, jež pomáhají s ochranou lidského organismu v řadě ohledů. Dva polyfenolové antioxidanty se nachází v rooibosu ve vysoké koncentraci – aspalathin a nothofagin. Tyto antioxidanty bojují v lidském těle s volnými radikály. Polyfenoly působí proti zánětům a mohou chránit před onemocněními srdce. Rostlina rooibos nemá žádný kofein, což je důležité s ohledem na to, že ho následně mohou bez obav popíjet i ti, kdo nesmí pít nápoje s obsahem kofeinu (lidé s vysokým tlakem, děti, těhotné ženy). Díky absenci kofeinu je také dobré, že se může konzumovat ve vyšším množství než třeba černý čaj. Při konzumaci rooibosu nemusíte mít obavu z nespavosti. Spíše naopak. Pití rooibosu pomáhá lidem cítit se klidně a uvolněně.

Ochrana před některými druhy rakoviny

Existují i studie, jež prokázaly souvislost mezi pitím rooibosu a snížením rakovinotvorných látek v lidském těle díky vysokým hodnotám dominantních antioxidantů. Některé tyto antioxidanty mají antimutagenní a protirakovinné vlastnosti. Rooibos taktéž zmírňuje žaludeční obtíže díky velkému množství flavonoidů. Břišní onemocnění léčí hlavně flavonoid quercetin. Již od dávných časů se rooibos v Jižní Africe používal ke zmírnění koliky u kojenců. Výzkumy také naznačují, že rooibos zlepšuje krevní oběh a zmírňuje kožní onemocnění.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".


Projížďka na SEGWAY (1 + 1 ZDARMA) - speciální vánoční nabídka

Poznejte krásu pražských parků na dvojkolce.