Saab se vrací, tentokrát s elektromobily

Saab se vrací, tentokrát s elektromobily

Poměrně známá švédská automobilka Saab byla už v podstatě mrtvá, ale nyní se chystá vstát z popela jako bájný fénix. Nově totiž začne vyrábět elektromobily, tedy vozidla na elektrický pohon.


Krušná historie

V roce 1949 se koncern Saab rozhodl ke své výrobě letadel přiřadit i výrobu automobilů. Švédská automobilka Saab se v roce 1989 oddělila od mateřského koncernu, aby byla prodána americkému koncernu General Motors. Ovšem po dvaceti letech vyhlásil vlastník Saabu, společnost General Motors, bankrot, načež se snažil Saab prodat vhodnému zájemci, nicméně jednání nevedla k úspěchu.

Novým vlastníkem Saabu se původně měla stát společnost Koenigsegg, což je výrobce supersportovních automobilů, ale jednání se nepovedlo dotáhnout do zdárného konce. V lednu 2010 se společnosti General Motors a nizozemský Spyker dohodly na podmínkách prodeje. V roce 2012 pak čínské konsorcium National Electric Vehicle Sweden převzalo aktiva švédské společnosti Saab.

Nyní navíc čínský vlastník Saabu získal zakázku na dodání sto padesáti tisíc elektromobilů. Celková hodnota smlouvy činí podle oznámení konsorcia společnosti dvanáct miliard dolarů, což je v přepočtu přibližně tři sta miliard českých korun. Švédská značka navíc již v minulosti deklarovala, že se chystá orientovat na výrobu elektromobilů. V současnosti se tedy, zdá se, blýská pro Saab na lepší časy.

Google má samořídící auta

Automobilový průmysl se neustále vyvíjí a kdysi dávno lidé přemýšleli nad tím, že jednoho dne budou auta řízena, aniž by v nich seděl člověk. Tato vozidla již nějakou dobu jezdí po silnicích a...

Nadějná budoucnost

Díky novému kontraktu hodlá společnost National Electric Vehicle Sweden obnovit výrobu automobilů ve švédském Trollhättanu. Tiskový mluvčí od výše zmíněné čínské společnosti oznámil, že zakázka od čínské leasingové firmy Panda New Energy povede k vytvoření nových pracovních míst pro stovky lidí. Kromě toho bylo oznámeno, že společnost National Electric Vehicle Sweden hodlá vyrábět karoserie automobilů v Trollhättnu, nicméně konečnou montáž vozidel bude obstarávat závod v Číně.

Sériová výroba by měla odstartovat již v roce 2017. Firmě National Electric Vehicle Sweden se prozatím podařilo prodat jen omezené množství benzinových vozidel založených na posledním modelu automobilky Saab. Dohoda se společností Panda New Energy je první smlouvou, která je přesně v souladu s plány konsorcia National Electric Vehicle Sweden zaměřit se na auta s elektrickým pohonem. Konsorcium již jednou výrobu automobilů v Trollhättanu obnovilo na konci roku 2013, leč přibližně po půl roce musela být výroba zase zastavena kvůli nedostatku financí.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".