Severský poklad Stockholm

Severský poklad Stockholm

V severní části Evropy se nachází množství zajímavých míst a měst. Švédské hlavní město Stockholm patří k tomu nejzajímavějšímu, co tato krásná země nabízí. Stockholmu se přezdívá „Benátky severu“, což je způsobené tím, že město je zaplavené vodou. O Stockholmu se mluví jako o jednom z nejkrásnějších měst v celé Skandinávii.

Množství parků

Velkým lákadlem pro návštěvníky města je jeho překrásné historické centrum. Stockholm najdeme na východním pobřeží země. Stockholm se rozkládá na čtrnácti ostrovech mezi jezerem Mälaren a Baltským mořem. Město má rozlohu 188 km2 a obývá ho téměř osm set tisíc lidí. Jak se dá očekávat, Stockholm je největším městem celého Švédska. O Stockholmu se hovoří i jako o jednom z nejzelenějších měst v Evropě, což je způsobené ohleduplným přístupem k životnímu prostředí. Třicet procent celého území města tvoří voda a dalších třicet procent zabírají parky. Ve Stockholmu jsou ceny vyšší, než na jaké jsme zvyklí ze střední Evropy. Ostatně Stockholm je dražší i než řada měst na západě Evropy. Ve Švédsku se stále ještě platí švédskou korunou.

Královský palác či radnice

Historie města sahá až do třináctého století, takže můžete navštívit řadu zajímavých památek. Velice zajímavou budovou je Stadshuset, což je místní radnice. V této radnici se každý rok koná slavností banket k příležitosti udělování prestižních Novelových cen. Oficiálním sídlem krále je Královský palác v nejstarší městské čtvrti Gamla Stan na ostrově Stadsholmen. Na nádvoří paláce se dá v pravý čas pozorovat výměna stráží. Poblíž paláce stojí katedrála Storkyrkan a kostel Riddarholmskyrkan. Právě v tomto kostele je místo věčného odpočinku švédských panovníků. Stockholm má také řadu muzeí. Jedno z nejslavnějších je Vasamuseet, kde si mohou návštěvníci prohlédnout vrak obří válečné lodi Vasa, která doplula ke dnu hned při své premiérové plavbě roku 1628. Pěkné je i muzeum a zoo Skansen, které bylo založeno již koncem devatenáctého století a podle něho se do dnešních dob používá i výraz skanzen.

Dvě památky UNESCO

V blízkém okolí Stockholmu se nachází palác Drottningholm, což je vlastně rezidence královské rodiny. Jedná se o památku světového dědictví UNESCO. Drottningholm ovšem není jedinou památkou UNESCO. Obdivovat můžete i Skogskyrkogården, což je „dřevěný hřbitov“. Ten byl navrhnut takovým způsobem, že odráží všechny možné stavební styly od románského až po funkcionalistický. Na hřbitově můžete navštívit hrob slavné herečky Grety Garbo. Kromě milovníků historie si na své přijdou i sportovní nadšenci, jelikož ve Stockholmu se nachází slavná hokejová hala Globen. Fotbaloví fanoušci zase mohou ve městě navštívit utkání AIK Stockholm.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".