Sioux Sedící býk rozdrtil velitele Custera

Sioux Sedící býk rozdrtil velitele Custera

Drtivá porážka lépe vyzbrojených jednotek nebývá v historii příliš častá. Méně technologicky vyspělí Indiáni vedení náčelníkem Sedícím býkem se však dokázali zdárně postavit americkým vojákům vedeným Georgem Custerem. Tento příběh vstoupil nejen do dějin, ale zpívá se o něm i v písních.

Sedící býk duchovním vůdcem Siouxů

Příběh o vítězství Indiánů nad americkou armádou se začal psát 25. června 1876, kdy došlo ke známé bitvě u Little Bighornu. Proti americké armádě se postavili kmeny Siouxů (Lakotové), Šajenů a Arapahů. Vojáky sedmé kavalerie do boje vedl podplukovník George Armstrong Custer. Jako duchovní vůdce indiánských kmenů se tradičně označuje Sedící býk.


George Armstrong Custer

V boji Indiány vedli hlavně Splašený kůň a Žluč. Významnou roli sehrál i Indián Dva měsíce. Důležité je vědět, proč se vlastně Indiáni s armádou utkali na bojovém poli. Spojené státy získaly od Mexika území na západě Severní Ameriky a poměrně rychle tam vyrostla města. Jenže to byl kámen úrazu, protože USA chtěly postavit k těmto novým městům železnici, jenže mezi východní část země a nové osady se vklínila indiánská rezervace, která jim měla připadnout na věčné časy.

Američanům se rezervaci nechtělo zdlouhavě objíždět, navíc na území Siouxů bylo objeveno zlato, což v konečném důsledku znamenalo jasný ortel. Zlato se dostalo do popředí zájmů a smlouva se Siouxy šla do ústraní. Ovšem Indiáni se o tom dozvěděli a velice schopný šaman Sedící býk dokázal sjednotit hned několik kmenů Siouxů v odboj proti Američanům.

Smrt u Little Bighornu

Před samotnou bitvou u Little Bighornu byli vysláni generálové Terry, Crook a Gibbon, aby Indiány porazili. Generálové nebrali indiánské kmeny za vážnou hrozbu, což se brzy ukázalo jako zásadní chyba. Crook narazil na Indiány u Bighornu, kde je i odrazil, ale měl natolik velké ztráty, že se neodvažoval v boji pokračovat, takže se stáhnul.

Terry s Gibbonem na Crooka čekali a když nepřicházel, rozhodli se vyslat na průzkum sedmou kavalérii pod vedením podplukovníka George Custera. Custer také Indiány značně podcenil, protože odmítl nabídku Terryho, že mu přidělí dalších tři sta mužů. Custerovi se jeho podcenění krutě vymstilo.

Vydal se k Little Bighornu se svojí jednotkou, načež v jedné indiánské vesnici napadl naprosto poklidnou slavnosti, čímž na sebe upozornil. Custer rozdělil svoje vojáky na tři části, aby Indiány v bitvě u Little Bighornu obklíčil. To se mu však nepodařilo zdárně dokončit, protože Indiáni sedmou kavalérii zavčasu napadli. Jako první se s Indiány střetl major Marcus Reno, který krátkou dobu udržel svoje postavení, nicméně velice rychle byl donucen se stáhnout na kopec za své postavení. Indiáni následně odjeli od Rena pryč a směřovali k ostatním skupinám. Sebevědomý Custer byl udiven tím, jak Indiáni bojují, protože je nepovažoval za sobě rovné. Sedmá kavalerie téměř celá padla, když se podařilo přežít pouze Renově skupině, kterou z nepřátelského území vysvobodil Terry, jemuž mezitím došlo, že Crook byl zřejmě poražen.

Indiánům jejich vítězství v bitvě u Little Bighornu příliš nepomohlo, protože generálové se zakrátko vrátili i s posilami a Siouxy porazili. Velitel Custer v bitvě zemřel, a možná i proto byl následně oslavován, přestože se dopustil řady závažných chyb v taktice (vraždění na indiánské slavnosti, odmítnutí posil, rozdělení armády). Ze sedmé kavalerie zemřelo přibližně tři sta mužů, z čehož bylo šestnáct důstojníků.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".