Skalní město Petra

Skalní město Petra

Když byly vybírány stavby, které by se mohly stát novými sedmi divy světa, Petra patřila ke žhavým kandidátům. Nakonec se skutečně jedním z novodobých divů světa stala. Jde u unikátní skalní město, které návštěvníkům umožňuje poznat atmosféru starobylých časů.

Nový div světa

Slavné časy Petry si již dávno pominuly, nicméně i v současnosti jde o jedno z nejúžasnějších archeologických nalezišť. Petra se nachází v Jordánsku. Již v roce 1985 bylo skalní město přidáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. O velké oblibě Petry svědčí i to, že byla v roce 2007 přidána na seznam sedmi nových divů světa ve společnosti Velké čínské zdi, Macchu Picchu, Chichén Itzá, sochy Krista Vykupitele, římského Kolosea a Tádž Mahalu.  Petra původně vznikla jako pohřebiště na rozhraní tří údolí Vadí al-Araba. V pozdější době se vzhledem ke strategické pozici stala Petra velice významným centrem obchodu, protože se nachází na křižovatce karavanních cest. Město bylo ideální chráněno přirozenými skalními hradbami a bylo skvěle ukryto v srdci Šarských hor. Pískovcové skály byly poměrně snadno opracovatelné, takže většina obydlí se zde vytesala do skal.

Poměrně drahé vstupné

Zmínky o Petře se nachází již ve starém zákoně. V něm se Petra nazývá Selá, což je slovo původem z hebrejštiny a označuje skálu či kámen. V době největší slávy v městě žilo více než třicet tisíc lidí, což byli často obchodníci, kteří využívali ideální polohy města od blízkého přístavu v Rudém moři a přístavů v Sýrii. Tím pádem byly usnadněny obchody mezi Arábií, Mezopotámií a Evropou. Jak čas ubíhal, mizela sláva Petry, až se město úplně vylidnilo. V současnosti už je z Petry pouze turistická oblast. Na místě žije jen několik beduínů, kteří se živí pásáním ovcí. Pokud se chystáte navštívit Petru, pak se musíte připravit na vysokou cenu vstupného. Jestliže přijedete do Jordánska a hned daný den budete chtít navštívit Petru, budete muset za vstupenku zaplatit v přepočtu přibližně 2 500 Kč, což je vskutku velice vysoká cena. V případě, že v Jordánsku přes jednu noc přespíte, a navštívíte Petru, zaplatíte již jen 1 500 Kč.

V Petře se i filmovalo

Petra se objevila také jako kulisa v některých filmech. Vidět jste ji mohli ve filmech Indiana Jones a poslední křížová výprava nebo Transformers: Pomsta poražených. Petra má tvar amfiteátru a od východu na zápas má délku zhruba jednoho kilometru, zatímco od severu k jihu měří přibližně půl kilometru. Skály ukrývající město jsou velké přibližně tři sta metrů. Ve městě a na skalách se nacházela významná místa a různé svatby. Kromě toho se tu mísily vlivy různých stylů – řeckého, římského, egyptského. Zajímavá je pokladnice Al-Khazneh, která původně měla být hrobkou krále Arety III. Do skály bylo vytesáno i divadlo, jehož hlediště mělo 45 řad. Divadlo však bylo v důsledku zemětřesení poničeno a některé jeho součásti byly použity pro výstavbu dalších staveb v Petře. Místem k navštívení je Kolonádní ulice, která tvoří centrum města a na jejím začátku se nachází kašna zasvěcená nymfám.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".