Smutný konec autora Malého prince

Smutný konec autora Malého prince

Malý princ je jednou z nejpopulárnějších knih na celém světě. Příběh dojímá a inspiruje řadu lidí. Osud jejího autora však byl velice pohnutý.

Fascinace letectvím

Autorem Malého prince byl Antoine de Saint-Exupéry. Oficiální celé jméno však bylo Antoine Marie Jane-Baptiste Roger, hrabě de Saint Exupéry. Narodil se 29. června 1900 ve francouzském městě Lyon. Antoinův otec zemřel, když byly synovi čtyři roky. Matka to tedy neměla jednoduché a část roku všichni trávili na zámku u matčiných rodičů. Na zámku prožily děti opravdu příjemné chvíle a vzpomínaly na ně i v dospělosti. Malý Antoine od dětství psal první básně a obdivoval piloty. Maturitu Saint-Exupéry složil ve švýcarském Fribourgu, kam byl poslán na kolej. V roce 1921 nastoupil do vojenské služby a na vlastní žádost se dostal k letectvu. V tu dobu bylo stále ještě letectví v plenkách a letci byli dobrodruhy. Saint-Exupéry získal diplom civilního i vojenského pilota, nicméně v roce 1923 byl těžce raněn během letecké nehody. Rok 1926 se stal zlomovým v jeho kariéře, když vydal svojí literární prvotinu – povídku Letec. Ve stejném roce navíc nastoupil do letecké společnosti v Toulouse. Na podzim 1927 byl jmenován velitelem stanice Juba na západě Afriky, kde se mu svojí příjemnou povahou podařilo narovnat napjaté vztahy se Španěly. Ostatně zážitky z Afriky zužitkoval v knize Kurýr na jih z roku 1929. Následně byl Saint-Exupéry vyslán do argentinského Buenos Aires a tím získal další inspiraci ke knize Noční let, protože v ní popsal zkušenosti z hledání kamaráda ztraceného při přeletu And.

Druhá světová válka vše zlomila

V roce 1931 se oženil s Consuelou Suncin de Sandoval a byl také jmenován Rytířem Čestné legie, což je významné ocenění. Mezitím se ve Francii stal uznávaným literátem, nicméně i přesto čelil poměrně vážným finančním potížím. Pokusil se o dálkový let z New Yorku do Ohňové země, nicméně v Guatemale došlo k havárii a Saint-Exupéry utrpěl několik zlomenin. Při rekonvalescenci rozpracoval další knihu nazvanou Země lidí. Druhá světová válka znamenala zásadní zlom v jeho životě. Nastoupil do vojenské služby v hodnosti kapitána na letišti v Toulouse. Lékaři ho prohlásili za neschopného válečných letů, ale Saint-Exupéry stejně chtěl i přesto létat a nakonec si svoje prosadil. V boji byl neohrožený a na riziko nehleděl. Velký úspěch zaznamenala kniha Válečný pilot, kterou autor vydal v roce 1942. V roce následujícím vydal svou nejslavnější knihu – Malý princ. I přes svůj věk (více než 43 let) dostal povolení létat na novém typu letadla Lockheed F-5, což byl průzkumný letoun. Po dvou průzkumných letech však obdržel zákaz dalších letů kvůli nehodě. Následně odjel do Alžíru, kde plánoval dokončení knihy Citadela.

Konec dodnes nejasný

S francouzským velením měl rozepře, a proto si o povolení dále létat zažádal u generála USA, který mu povolil pět dalších akcí. Tento limit ovšem překročil. Dne 31. července 1944 Antoine de Saint-Exupéry vzlétnul z Korsiky k letu nad Francií, ale už se nikdy nevrátil. Od té doby se dodnes vedou diskuze, jak vlastně dopadl. Roku 2000 byly ve Středozemním moři objeveny trosky Saint-Exupéryho letadla. Mezi často zmiňované důvody Saint-Exupéryho úmrtí se řadí sestřelení německým letadlem, technická závada na letadle, nedostatečné množství pohonných hmot či zdravotní indispozice.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".


Projížďka na SEGWAY (1 + 1 ZDARMA) - speciální vánoční nabídka

Poznejte krásu pražských parků na dvojkolce.