Středomořský ráj, kde slunce nikdy nezapadá - Santorini

Středomořský ráj, kde slunce nikdy nezapadá - Santorini

Souostroví Santorini je klenotem Egejského moře a zároveň jedním z nejoblíbenějších turistických míst světa. Nabízí jedinečný výhled na moře díky svým mnoha vesničkám postaveným na někdy až 200 metrů vysoké skále. Jde o skupinu ostrovů, jimiž jsou Thirassia, největší z nich Thíra, Asproníssi, Palea a Nea Kamenni, který se objevil poměrně nedávno. Santorini je unikátní atrakcí s úžasnými skalními útvary a tradičními domy v barvách řecké vlajky.

Už svou historií upoutává pozornost. Řecký ostrov Santorini, jenž je nejjižnější částí Kyklad, získal svou slavnou podobu výbuchem sopky před 3500 lety. Uprostřed starověkého ostrova Strogilli se tak vytvořil obrovský zaplavený kráter, po jehož obvodu se nacházejí menší ostrovy. Tento výbuch podle všeho stojí za zničením minojské civilizace. Neuvěřitelně silná exploze tamějšího vulkánu, která zničila střed ostrova Théra, vyvolala obrovskou vlnu tsunami.

Ta dokončila zkázu nejenom Théry a sto kilometrů vzdálené Kréty, ale i všeho živého ve východním Středomoří. Zajímavostí je, že při archeologickém průzkumu ve městě Akrotira byla objevena nástěnná freska, zachycující ostrov Théra před zmiňovanou katastrofou. Tato freska je téměř shodná s popisem bájné Atlantidy, kterou ve svých spisech uvedl Platón i Jules Verne.

Santorini nabízí nekonečnou krásu a to na pouhých 73 kilometrech čtverečních. Kam jinam zavítat při Vašich toulkách za kulturou než do hlavního města Fira (Thira), které se tyčí nad kalderou. Na samý vrchol můžete vyjet lanovkou či si můžete vyzkoušet jízdu na hřbetě jednoho z mnoha oslů. Pro odvážlivce však nebude problém vystoupat všech 588 schodů. Toto město nabízí dostatek možností, díky kterým se budete bavit celé hodiny.

K dispozici jsou kavárny, bary a restaurace s terasami a balkóny, díky nimž si užijete dokonalý výhled na moře. Milovníci historie nesmí vynechat návštěvu Muzea prehistorické Thiry, Santorinského archeologického muzea, Megaro Gyzi muzea a dalších několika menších muzeí. V centru města můžete nalézt tržiště, které nabízí nepřeberné množství zboží.

Dalším skvostným místem je malebná vesnička Oia, plna typických příbytků vytesaných do vulkanických hor. Oia je známa svými nezapomenutelnými pohledy na západ slunce. I zde nalezneme mnoho restaurací, obchůdků a barů. Nedaleko vesnice můžeme navštívit dvě pláže, Ammoudi a Armeni, ke kterým se však jinak než pěšky nedostaneme.

Na sever od hlavního města Fira se nachází vesnička Firostefani, která je v podstatě předměstím Firy. Jméno Firostefani znamená v překladu Koruna Firy. Převládajícími prvky Firostefani jsou tradiční domy, úzké cesty a skvělý výhled na střed Santorini – ostrůvek Nea Kamenni, kde se sami můžeme přesvědčit o stále aktivní sopce. Dalším menším předměstím je Kontochori s dech beroucí atmosférou, k níž přispívá i venkovní letní kino. V dolní části útesu je takzvaný Starý přístav (Ormos), který nabízí různé taverny a obchůdky se suvenýry.

Na nejvyšším bodě Santorini stojí vesnice Pygros, která byla dříve hlavním městem. Na samém vrcholu najdete zříceninu hradu Kasteli. Je zde také mnoho kostelů a nedaleko i nejslavnější stavba ostrova Santorini, klášter Profilis Ilias. V době velikonoc místní zapalují symbolické ohně podél stěn a na náměstí se opéká jehněčí maso, popíjí se víno a vše je dovršeno velkolepým ohňostrojem. Tradiční architektura, úzké klikaté cesty vedoucí do kopce, malé bílé domy, galerie, vinice, kostely, úchvatné západy slunce… Pyrgos je opravdu magické místo.

Své putování můžete zakončit prohlídkou obce Akrotiri na jihozápadním pobřeží Santorini, v níž se konaly rozsáhlé archeologické průzkumy. Poblíž se nachází oblíbená Červená pláž, která svůj název získala díky červenému zbarvení okolních skal a písku. Pokud Vám ani tento bohatý program nestačí, věnujte čas i dalším místům, jako je například vesnice Imerovigli, Karterados, Messaria, Megalochori, Emporia,Kamari, pláž Monolithos a další.

Pravý olivový olej, sýry všech druhů, olivy, kvalitní víno, tanec, zpěv. Anakréon by i dnes plesal. Jedinečnost, energie a krása Santorini jsou nejčastějšími důvody k návštěvě tohoto ostrova. Není se co divit, kdo by nechtěl strávit dovolenou na tak tajemném a romantickém místě?

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".


Projížďka na SEGWAY (1 + 1 ZDARMA) - speciální vánoční nabídka

Poznejte krásu pražských parků na dvojkolce.