Špatná pověst francouzské armády není pravdivá

Špatná pověst francouzské armády není pravdivá

Francouzská armáda bývá již delší dobu terčem posměšných řečí a vtípků. Lidé si zvykli z francouzské armády dělat legraci, což vychází hlavně z toho, jak rychle Francie padla během druhé světové války a také z toho, jak probíhalo další zapojení Francouzů do válečných konfliktů – např. porážka v bitvě u Dien Bien Phu.

Jiný druh boje

Francouzská armáda má podobná jako ta italská poměrně negativní pověst a je často terčem posměchu. Je tedy pravdou, že se ve zmíněných válkách francouzská armáda příliš nevyznamenala, nicméně současnost je trochu jiná. Moderní styl francouzského boje se velice odlišuje od tradičních způsobů, jakými válčí ostatní světové mocnosti. Franci je v tomto ohledu opravdu jiný. Moderní francouzský styl boje je však často nepochopený, a proto si z něho lidé stále dělají legraci. Takové Rusko samozřejmě sází na masivní nasazení bojové techniky, zatímco Spojené státy americké se snaží o naprosto přesné údery, které svému protivníkovi zasazují za pomoci supermoderních strojů. Ovšem Francie si našla úplně jiný způsob, jak dát svému protivníkovi na frak. Jejich vlastní cesta spočívá v odlišné vojenské taktice a strategii. Tato strategie je založená na co nejvhodněji naplánovaných smrtících operací malého rozsahu. Tyto smrtící operace vedené Francouzy se nejčastěji provádějí za bojovými liniemi nepřátel. Francouzi navíc perfektně dovedou využívat kooperaci s dalšími armádami, což znamená, že pokud mají podporu, pak vyniká ještě více jejich slibný vojenský potenciál.

Středoafrická republika či Mali úspěchem

Jako naprosto typický příklad válečných úspěchů moderní Francie se dá označit intervence ve Středoafrické republice v roce 2007. Rebelové postupovali od súdánských hranic, a proto se Francie rozhodla udeřit na nejcitlivějším místě nepřítele za použití minimální síly. Na celé vojenské operaci se podílel pouhý jeden letoun a dvě vlny mužů ze speciálních jednotek. Tito vojáci se spustili do bojové oblasti na padácích, za záda útočících nepřátel. Díky tomu se jim podařilo velice rychle zneškodnit velitele nepřítele a poškodili klíčové vybavení rebelů. Celá operace navíc podléhala přísnému utajení, takže se o ní veřejnost dozvěděla až po týdnu od jejího proběhnutí. Velice podobně jako akce ve Středoafrické republice vypadala intervence i v další africké zemi – Mali. Tam francouzská armáda v lednu 2013 předvedla, jak perfektně umí koordinovat různé typy operací a vše fungovalo jako dobře promazaný hodinový stroj. V Mali si Francouzi museli poradit s výborně vyzbrojeným a odhodlaným soupeřem. Problémem Francouzů také bylo, že neměli dostatečné množství zásob. Svoje skromné zásoby však dokázali vynikajícím způsobem využít a dovedli překvapit nepřátele odvážnými a těžko předvídatelnými operacemi. I v Mali použili Francouzi seskoky vojáků z vysoké výšky a v noci. Francie navíc na rozdíl od USA či Ruska nechce řešit situaci v zemi, takže pouze účinně potrestá nepřítele a následně okamžitě stahuje vojáky zpátky.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".