Stanové město Miná

Stanové město Miná

Přemýšleli jste někdy o tom, jak by vypadalo takové město, které by bylo celé vytvořené ze stanů? Pokud ano, pak se můžete podívat na skutečné stanové město. To se jmenuje Miná a leží nedaleko muslimského posvátného místa Mekka v Saúdské Arábii.

Pouť do Mekky

Do Mekky každý rok proudí davy muslimů, kteří se dávají na cestu, jakou by měl alespoň jednou za život provést každý správný muslim, pokud mu to okolnosti dovolují. A právě z toho důvodu existuje stanové město Miná, jež se rozkládá v údolí velkém zhruba dvacet kilometrů čtverečních. V tomto stanovém městě se mohou ubytovat právě věřící, kteří cestují do Mekky. Tradice těchto stanů v údolí Miná sahá dávno do minulosti a lidé si stavěli stany sami až do roku 1997, kdy vznikla nynější podoba města. Stanové město je od poutního místa vzdáleno přibližně pět kilometrů.

Malá kapacita Mekky

Cestě do Mekky se v muslimském světě přezdívá hadždž a jde o jeden z pěti pilířů víry. V Mekce se nachází svatyně Ka’ba a samotná Mekka má původ už v předislámské Arábii. Po vykonání pouti do Mekky si muslim může říkat čestným titulem hadži. Každý rok se do Mekky vydá množství přibližně dvou milionů lidí. Ovšem to může být určitý problém, protože sama Mekka má dva miliony obyvatel, takže by bylo těžké najít ubytování pro takové davy lidí. Přesně z toho důvodu v údolí Miná vzniklo stanové městečko, kde by měli zůstat účastníci poutě v bezpečí a v přijatelných zdravotních podmínkách.

Přístřešky z laminátu a teflonu

V průběhu roku zde žije pouze několik obyvatel, nicméně v době poutě je město velice obydlené. V Miná najdete zhruba 100 000 moderních stanů o rozměrech 8 x 8 metrů. Do těchto stanů se vejde na tři miliony poutníků. Stany jsou poměrně bytelné, takže vydrží běžné klimatické podmínky v Miná. Přístřešky jsou vyrobené z laminátu a pokryté teflonem, díky čemuž se jim opravdu téměř nic nemůže stát, ale určitou nevýhodu může představovat jejich nemobilnost. S takovým stanem se prostě daleko nedostanete a musí zůstat tam, kde stojí.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".