Staví se nová nejvyšší budova světa

Staví se nová nejvyšší budova světa

Lidstvo se neustále snaží překonávat nějaké milníky a rekordy. Soupeření o nejvyšší budovu na světě existuje již opravdu dlouhou dobu a v současnosti se staví budova, která by měla být tou nejvyšší na světě. Vyrůst by měla v bohaté Saúdské Arábii.

Stejný architekt jako v Dubaji

V současné době je nejvyšším mrakodrapem na světě Burdž Chalífa v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Mrakodrap Burdž Chalífa byl dokončen v roce 2010 a jeho výška je úctyhodná – 828 metrů.

Saúdská Arábie se ovšem rozhodla Dubaj překonat a začala se stavbou mrakodrapu zvaného Kingdom Tower (můžete se ještě setkat i s dřívějším názvem Mile-High Tower). Kingdom Tower navrhl americký architekt Adrian Smith ve spolupráci s Gordon Gill Architecture. Ostatně Adrian Smith navrhnul i současnou nejvyšší budovu světa v Dubaji.

Výstavba rozhodně nebude levnou záležitostí a měla by se vyšplhat na astronomickou částku 1,23 miliardy dolarů. Budova bude stát v saúdskoarabském městě Džidda. Stavba zabere plochu 500 000 metrů čtverečních a bude se v ní nacházet více než padesát rychlovýtahů.

Na stavbu tohoto trojhranu padne více než osmdesát tisíc tun oceli. Součástí Kingdom Tower budou kanceláře, obchody a luxusní byty. Na pozemku bude k dispozici takřka čtyři tisíce parkovacích míst. Na budově by se měla podílet i pardubická výtahová společnost PEGA.

Budova by měla být otevřena v roce 2019

Město Džidda leží na pobřeží Rudého moře. Ze strany budovy budou vystupovat aerodynamická „křídla“, jež budou doplněna sadou vroubků, které připomínají žábry. Všechny tyto náležitosti budou zajišťovat stín pro určitou část budovy.

V budově by měly být speciální zdi, díky nimž se minimalizuje spotřeba energie. Ve 157. patře se bude nacházet třicet metrů široká kruhová terasa. Budova bude součástí zbrusu nového městského komplexu Kingdom City, jeho středobodem a zároveň první fází výstavby.

První informace o projektu byly zveřejněny již v roce 2008. Původní návrh počítal s výškou stavby více než 1600 metrů, nicméně v roce 2010 už bylo oznámeno, že výška budovy bude nejméně 1000 metrů, což už zní mnohem reálněji.

Stavba oficiálně začala 1. dubna 2013, kdy začaly být stavěny piloty. Očekávaný termín dokončení budovy je v listopadu roku 2019. Tvůrcem a vedoucím projektu je saúdskoarabský princ Al-Waleed bin Talal. Konečná výška by se podle plánu měla vyšplhat na 1008 metrů.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".