Tajuplný šaman Rasputin

Tajuplný šaman Rasputin

Rasputin je jméno notoricky známé. Tento ruský mystik a šaman měl ve svojí době velký vliv na cara Mikuláše II. Dodnes však některé části jeho života zůstávají zahaleny rouškou tajemství.

Divoké mládí

Grigorij Jefimovič Rasputin se narodil 18. ledna 1869 v malé sibiřské obci Pokrovskoje ve správní oblasti Ťumen u Tobolska na Urale. Občas se objevují spekulace, že příjmení Rasputin nebylo vlastní a že se jednalo o odvozeninu od ruského slova „rasputnik“, což znamená nemrava, nicméně pravda je jinde. Příjmení Rasputin skutečně zdědil po rodičích a v jeho rodné vesnici skutečně žili příbuzní s totožným příjmením. Rasputin prožil poměrně bouřlivé mládí, družil se s děvčaty a nevyhýbal se ani konzumaci alkoholu. Jeho matka mu zemřela velice brzy a výchovu tedy obstarával jeho otec, který rád popíjel. Rasputin mladší neměl mnoho peněz, takže si k nim pomáhal i nelegální činností a kradl. Jeho krádeže zůstaly pečlivě zdokumentovány v policejních hlášeních v nedalekém městě Tobolsk. Během jedné loupežné výpravy byl Rasputin takřka zabit.

Mnoho let Rasputinova života je zahaleno mlhou tajemství. Krátce před třicátými narozeninami u Rasputina nastal zlom a stal se z něho „svatý muž“. Koluje informace, že Rasputin jednoho dne svezl na svém povozu studenta církevní akademie, přičemž během jízdy spolu hovořili o Bohu. Rozhovor Rasputina zaujal a plánoval se dozvědět více informací, takže se vydal na pouť do klášterů, kde promlouval s řeholníky, začal mít vidiny a stále více v sobě cítil určitě božství. Vydal se na další cesty a propadl učení svérázné náboženské cesty chlystů, kteří tvrdí, že Ježíš Kristus se převtěluje do spravedlivých lidí a věřící tudíž při obřadu přímo rozmlouvají s Bohem. Rasputinova sláva se postupně rozšiřovala ruskou říší.


Sláva se šíří

Sláva mystického muže se rozšiřovala, a proto se Rasputin rozhodl vydat do centra ruské říše, do Sankt Petersburgu. Tam se v roce 1903 konalo nábožensko-filosofické setkání, kde nechyběl výkvět tehdejší ruské kultury. Sněmu předsedal petrohradský biskup a jeho přízeň si Rasputin získal, díky čemuž se dostal blíže vysoké společnosti. Rasputin se dostal do paláce carova příbuzného – velkoknížete Petra Nikolajeviče. Jeho manželka Milica si Rasputina oblíbila a ráda četla jeho spisy a chtěla si zajistit boží přízeň. Rasputin se mezitím postaral, aby byl v Petrohradě znám jako léčitel. Mnoho času strávil rozmluvami s kněžnou Milicou a její sestrou Stanou. V roce 1909 se vážně zranil následník trůnu a lékaři mu nedávali mnoho šancí k přežití, nicméně carevna se dozvěděla o Rasputinových schopnostech a nechala si ho přivézt do paláce. Rasputin se u lůžka mladého následníka Alexeje začal modlit za uzdravení následníka a ten se opravdu probudil a dvorní lékař se následně ve svojí zprávě zmínil o zázračných Rasputinových schopnostech.

Legendární konec

Rasputin si vyléčením careviče získal důvěru carského páru a měl přístup ke dvoru. Každý si přál, aby se za něj u Boha slavný mystik přimluvil. Rasputin měl v rukou obrovskou moc. V roce 1914 vypukla světová válka a Rusko do ní vstoupilo po boku Anglie a Francie, což se Rasputinovi nelíbilo a přemlouvala cara, ať to nedělá. Ten ho však neposlechnul, čehož nakonec litoval. Rasputin se v době carovy nepřítomnosti chopil moci a carevně nařizoval, co má dělat, za což ho mnoho lidí začalo nesnášet. Kvůli tomu vzniknul plán, jak Rasputina odstranit. Rasputin měl být otráven cyankáli, ale jed na něho neúčinkoval podle představ a spiklence zachvátila panika, a proto jeden z nich, Jusupov, vytáhl svůj revolver a Rasputina postřelil. Rasputin se však ještě vzpamatoval a chtěl utéct, takže bylo nutné ho dorazit dalšími třemi výstřely. Nehybné tělo pak spiklenci zbili a zkopali, načež ho zatížené řetězy a závažím hodili do řeky Něvy. Ovšem později se ukázalo, že příčinou Rasputinovy smrti bylo utonutí, když se ještě snažil vyškrábat z řeky.

I díky svojí smrti se Rasputin stal nesmrtelnou legendou. Populární zůstává Rasputin dodnes, když o něm zpívala i oblíbená hudební skupina Boney M.